17 mln pasażerów polskich lotnisk w 2010 roku


fot. kurafire

17 mln 360 tys. osób – o 7,8 proc. więcej niż w 2009 r. – obsłużyły w ubiegłym roku polskie porty lotnicze. Prawie 30 proc. wszystkich pasażerów – to klienci Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Eurolotu.

W pierwszej piątce największych przewoźników znaleźli się jeszcze: WizzAir (22,6 proc.), Ryanair (21,5 proc.), Lufthansa (7,1 proc.) oraz EasyJet (3,1 proc.) – poinformowała w poniedziałek w komunikacie rzecznik prasowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Katarzyna Krasnodębska.

Od 2005 r. udział pięciu największych przewoźników stale rośnie.

Tyle samo pasażerów, co w ubiegłych latach, korzysta z usług tanich przewoźników. Od 2007 r. tzw. niskokosztowymi liniami lotniczymi lata ok. 50 proc. wszystkich pasażerów w naszym kraju, chociaż liczba przewoźników w tym czasie spadła z 15 do 9. Od 2008 r. nie spada liczba osób korzystających z oferty PLL LOT, ale dystans między tym przewoźnikiem a kolejnymi stale się zmniejsza.

fot. Andreas

Przybywa chętnych na przeloty czarterami. W ubiegłym roku liczba pasażerów tego segmentu rynku w stosunku do 2009 r. wzrosła się o 9,9 proc. Z podróżny czarterowych skorzystało w sumie 3 mln 283 tys. osób. Zdecydowanie największym operatorem na tym rynku był PLL LOT, którego pasażerowie stanowili w polskich portach lotniczych 15,7 proc. Wśród największych przewoźników czarterowych znaleźli się także: Travel Service (8,5 proc.), Eurocypria (7,1 proc.), AMC Airlines (7,0 proc.) oraz Air Italy Polska (6,8 proc.).

ULC podkreśla, że rośnie udział w rynku polskich przewoźników czarterowych. W stosunku do roku 2009 zwiększył się on o 7,5 pkt. proc., co przełożyło się na wzrost liczby przewiezionych pasażerów o prawie 50 proc. Wzrost ten spowodowany był m.in. pojawieniem się nowej polskiej linii lotniczej Enter Air, która w pierwszym roku swojej działalności obsłużyła ponad 200 tys. turystów i stała się szóstym co do wielkości przewoźnikiem czarterowym.

PAP

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s