Szwedzi przenoszą całe miasto na inne miejsce


Panorama miasta Kiruna
Panorama miasta Kiruna

Miasto Kiruna liczy 22 tys. mieszkańców i jest położone 140 km od koła podbiegunowego. Miasto liczy sobie nieco ponad sto lat. Całkiem niedługo, ale wystarczyło by powstały plany przeniesienia całej Kiruny o kilka kilometrów dalej.

Wszystko przez ogromne złoża rud żelaza jakie odkryto pod miastem. Koncesje do jej wydobycia ma państwowa spółka górnicza LKAB. Na podstawie podpisanego niedawno porozumienia zdecydowano, że spółka przeniesie 19 ha, na których znajdują się domy i zabudowania mieszkalne oraz najważniejsze publiczne i komercyjne nieruchomości z terenu miasta, na jego obrzeża. Taka operacja nie jest tania – szwedzka spółka wydała już 460 mln dol. na zakup ziemi i rozbiórkę budynków. Większość z zabudowań zostanie starannie rozebranych i odbudowanych w innym miejscu.

Miasto stopniowo przenoszone jest na wschód, w kierunku miasta Tuolluvara, gdzie warunki zdaniem urzędników są dużo lepsze dla mieszkańców. W ciągu najbliższych dwóch lat ponad 3 tys. osób zostanie przesiedlonych, by stopniowo zwiększać wydobycie. Transformacja będzie następowała jednak stopniowo, wraz z nowymi wykopaliskami. Przeniesienie całego miasta może zająć nawet sto lat – według ostrożnych szacunków LKAB złoża są tak duże, że wydobycie ich może trwać nawet kilkadziesiąt lat.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Szwedzi przenoszą całe miasto na inne miejsce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s