Zapomniane miejsca w Polsce – Jaskinia Niedźwiedzia


Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

W Polsce jest wiele bardzo ciekawych miejsc, które niestety wciąż pozostają nie odkryte przez wielu ludzi. Dzieje się tak dlatego gdyż najgłośniej mówi się o miejscach sławnych takich jak Paryż czy Wenecja i to właśnie takie miejsca odwiedza największa liczba turystów. Gdybyśmy jednak mieli trochę rozejrzeć się na własnym podwórku znaleźli byśmy nie zliczoną liczne miejsc godnych zobaczenia, które choć mniej znane z całą  pewnością nie są mniej interesujące.

Jaskinia zachwyca zadziwiającą szatą naciekową

Pierwszą taką obowiązkową destynacją jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie w  Kotlinie Kłodzkiej. Jest ona wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim Jest bardzo długa, przez co łatwo było wyznaczyć w niej trasy przeznaczone dla ruchu turystycznego. Korytarze w jaskini mają łączną długość ok. 2,5 kilometra i są ułożone horyzontalnie.

To, z czego najbardziej słynie Jaskinia Niedźwiedzia, to absolutnie zachwycająca szata naciekowa, na którą składają się gęsto rozmieszczone stalaktyty, stalagmity i stalagmaty. Ich powstanie było możliwe dzięki specyficznemu mikroklimatowi panującymi wewnątrz jaskini, czyli mniej więcej stałej temperaturze wynoszącej ok. 6 stopni Celsjusza, ogromnej wilgotności, zbliżonej do 100% oraz niewielkiemu ruchowi powietrza.

Plan Jaskini

Oprócz wymienionych wyżej form i nacieków skalnych, można tam napotkać jeszcze takie cuda, jak: draperie i zasłony, żebra i nacieki kaskadowe, pola ryżowe, nacieki wełniste, misy martwicowe i wiele innych. Na oficjalnej stronie Jaskini Niedźwiedziej można się bardzo dużo dowiedzieć na temat sposobu, w jaki te wytwory powstały i czym charakteryzują się ich poszczególne rodzaje.

Ponadto Jaskinia Niedźwiedzia zamieszkiwana jest przez wyjątkowe gatunki zwierząt, wśród których wymienić można choćby budzące grozę i popłoch wśród kobiet nietoperze (nocek duży, nocek rudy i gacek wielkouchy) oraz reliktowe formy bezkręgowców, takie jak studniczka. Jaskinie jest czynna niemal cały rok, jeśli oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań pogodowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s