10 miejsc, w których góry spotykają się z morzem


Miejsca, w których góry schodzą do morza

Uwielbiasz morze, kochasz góry i nie wiesz co wybrać na te wakacje. Są takie miejsca, w których można mieć jedno i drugie. W dokonaniu wyboru być może pomoże wam poniższa lista 10 takich miejsc.

Sardynia

Sardynia (Włochy)

Plaże na Sardynii należą do najpiękniejszych w Europie, a tutejsze skały są mekką wspinaczy z całego kontynentu. Wspinać się można na skały zawieszone nad samym morzem. Urozmaicone wybrzeże ma aż 1800 km, każdy więc znajdzie coś dla siebie.


Boka Kotorska (Czarnogóra)
Zatoka czarnogórskiej Boki Kotorskiej ostro wciska się w ląd, a nad nią wznoszą się góry. Widoki niczym w Norwegii, mimo że jest to południe Europy. Główną miejscowością nad zatoką jest Kotor z piękną zabudową z czasów Republiki Weneckiej. Właśnie tutaj swoje miejsce akcji ma kilka scen filmu „Casino Royal” z Jamesem Bondem (faktycznie kręcono je w czeskich Karlowych Warach). Starówka otoczona jest grubymi murami o łącznej długości 4,5 km. Wnętrze to plątanina uliczek, w której nie sposób nie zabłądzić.  Za bramą północną znajduje się wyjście do twierdzy. św. Jana. Spacer po 1426 stopniach może nieźle zmęczyć. Wprawdzie osiąga się tylko wysokość 260 m n.p.m., ale przecież wędrówkę rozpoczyna się od poziomu morza.

Krym na Ukrainie

Krym (Ukraina)

Krym to najtańsza opcja dla miłośników morza i gór w pigułce. Najtańsza nie znaczy jednak najgorsza. Modne w czasach Związku Radzieckiego kurorty, jak Jałta i Ałuszta, nadal przyciągają tłumy turystów. Najpiękniejsze plaże są jednak nie w znanych kurortach, ale we wschodniej części półwyspu

Riwiera Olimpijska

Riwiera Olimpijska (Grecja)

Jak sama nazwa wskazuje, jest tu zarówno Olimp, jak i riwiera. Riwiera Olimpijska to siedemdziesięciokilometrowy pas wybrzeża Morza Egejskiego u stóp mitycznej góry Olimp. Wprawni turyści mogą wybrać się na trekking w masyw Olimpu. Wycieczka na Mitikas (2918 m n.p.m.) – najwyższy szczyt masywu – zajmie 2 dni.

Makarska

Makarska (Chorwacja)

Oślepiająco białe szczyty wznoszą się nad szmaragdową wodą Adriatyku. Makarska leży w Dalmacji, między Dubrownikiem a Splitem. Plaże tu są malownicze, choć przeważnie kamieniste, woda krystalicznie czysta, a baza turystyczna bardzo dobra. Jedyną niedogodnością jest konieczność uważania na jeżowce, ale zaradzą temu sandały.

Teneryfa

Teneryfa (Hiszpania)

Teneryfa – najbardziej różnorodna spośród Wysp Kanaryjskich – ze względu na urozmaicenie krajobrazów nazywana jest kontynentem w miniaturze. Turyści przyjeżdżają tu głównie dla morza i plaż pod palmami, ale Teneryfa może poszczycić się imponującymi górami. Najwyższy szczyt, znany z widokówek wulkan El Pico de Teide, ma 3718 m n.p.m. i jest równocześnie najwyższą górą w Hiszpanii

Korsyka

Korsyka (Francja)

Na śródziemnomorskiej Korsyce znajdziemy wszystko, co potrzebne do idealnego spędzenia urlopu. Góry zadowolą ambitnych wędrowców – we wnętrzu wyspy znajdziemy mnóstwo tras wiodących po górach, przez wąwozy, przez lasy kasztanowców. Najwyższy szczyt, Monte Cinto, ma wysokość aż 2710 m n.p.m. W każdym miasteczku można też wypożyczyć rower górski i spróbować swoich sił pedałując po wzniesieniach

Norweskie fiordy

Bergen (Norwegia)

Mówimy – fiordy, myślimy – Norwegia. Poszarpane wybrzeże Norwegii przyciąga rzesze turystów, niezrażonych wysokimi cenami dóbr i usług w tym kraju. Bergen nazywane jest bramą do fiordów. Miasto leży na styku Morza Północnego i Norweskiego, u stóp gór.Z Bergen można udać się łodzią do Flåm, a trasa statku prowadzi przez Sognefjord, najdłuższy norweski fiord, o głębokości 1308 metrów i długości 203 km. Widoki ze statku są wyjątkowo piękne: urwiska, wodospady, strome góry.

Santorini

Santorini (Grecja)

Już z daleka widać białe domki nad stromym urwiskiem. Prom wpływa do kaldery, po obu stronach mijając strome zbocza przypominające fakturą kawałki tortu. Skalista wyspa Santorini to wierzchołek ogromnego, zanurzonego w morzu wulkanu. Jest to najczęściej odwiedzana wyspa w archipelagu greckich Cyklad, a jej popularność jest całkowicie zasłużona.

Cinque Terre

Cinque Terre (Włochy)

Cinque Terre to pięć górskich wiosek, oblepiających nadmorskie skały na wybrzeżu liguryjskim. Jest tu malowniczo i gdzie nie spojrzeć, tam stromo. Strome skały opadają do morza, strome uliczki prowadzą przez wsie, poprzyklejane do siebie domki stoją nad urwiskami, droga łącząca wsie wykuta jest w stromej skale.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “10 miejsc, w których góry spotykają się z morzem

  1. Pingback: Naklejki
  2. Pingback: laptop

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s