10 najpiękniejszych zamków w Polsce


10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Przedstawiamy subiektywną listę 10 najpiękniejszych zamków w Polsce.

Polecamy również 10 najbardziej kolorowych miast na świecie.

1. Wawel

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu – jest to rezydencja królewska, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim (około 228 m n.p.m.) w Krakowie. Ma powierzchnię 7040 m² oraz 71 sal wystawowych. Największe i najważniejsze muzeum Polski.

Strona internetowa

2. Malbork

Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku (niem. Ordensburg Marienburg) – trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim o kubaturze ponad 250 000 m³. Składa się z zamku niskiego, zamku średniego i zamku wysokiego. Jest to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie. Pierwotna nazwa zamku używana przez zakon krzyżacki brzmiała Marienburg, czyli Gród Marii. Od 14 września 1309 do 1457 zamek w Malborku był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego, a miasto stolicą państwa zakonnego.

Strona internetowa

Podróż za jeden uśmiech – Autostop

3. Książ

Zamek Książ fot. Janusz Moniatowicz

Książ (niem. Fürstenstein) – zamek, obecnie znajdujący się w granicach Wałbrzycha na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Niewielka część zespołu pałacowego jest udostępniona dla zwiedzających, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski.

Strona internetowa

4. Moszna

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej (niem. Schloß Moschen. Die Residenz der Thiele-Winckler) jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Był rezydencją pruskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych, od 1866 do 1945 roku. Budowla powstała w połowie wieku XVII. Obecnie znajduje się w nim Centrum Terapii Nerwic. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania. Obiekt otacza ponad dwustuhektarowy park (m.in. trzystuletnie okazy dębów).

Strona internetowa

5. Łańcut

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie – dawna rezydencja magnacka w Łańcucie, która była jedną z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w całej Europie. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

Strona internetowa

Czarnogóra – Montenegro – Fiord na Adriatyku

6. Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha – obronny zamek graniczny. Zamek posadowiony jest na gnejsowych skałach należących do metamorfiku izerskiego. Najstarszą część stanowi, stojący przy głównych bramach (istnieją dwie, starsza dolna i nowa górna), stołp – później obudowany częścią mieszkalną. Z części mieszkalnej najstarszy jest północny fragment.

Strona Internetowa

7. Pieskowa Skała

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek po raz pierwszy wzmiankowany jest jako Peskenstein w dokumencie wydanym w 1315 roku przez Władysława Łokietka. W I połowie XIV wieku Kazimierz III Wielki wybudował tu zamek, element łańcucha obronnych „Orlich Gniazd”, składający się z dwóch części: górnej i dolnej. Górna, niezachowana, wzniesiona była na niedostępnej skale zwanej „Dorotką”.

Strona internetowa

8. Warszawa

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym. Pierwotnie była to rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). Obecnie Zamek pełni funkcję muzeum i podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Zamku Królewskim przyjmowane są również oficjalne wizyty i spotkania państwowe. Każdego roku Zamek Królewski w Warszawie zwiedza 500 000 ludzi.

Strona internetowa

9. Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec do dziś zachowały się jedynie ruiny średniowiecznego zamku leżącego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wzniesionego w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków, później przebudowywanego. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na „Szlaku Orlich Gniazd”, są udostępnione do zwiedzania. Ze względu na swoją nazwę, większość turystów błędnie twierdzi, iż jest on położony w miejscowości Ogrodzieniec. Naprawdę znajduje się w Podzamczu, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca.

Strona internetowa

10. Kwidzyn

Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie – zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie wzorowany na zamkach krzyżackich. Charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna gdanisko – usytuowana w odległości 55 metrów od zachodniego skrzydła zamku na najniższych terasach doliny wiślanej. Gdanisko jest połączone z głównym korpusem zamku gankiem wspartym na 5 wysokich arkadach. Od północy znajduje się wieża studzienna połączona dwiema arkadami z zamkiem, potocznie nazywana małym gdaniskiem.

Strona internetowa

Park Narodowy Durmitor – Czarnogóra

11.Krzyżtopór – miało być 10 ale ten zamek to nie do końca zamek

Krzyżtopór (dawniej Krzysztopór) – pałac mylnie zwany zamkiem (ale zaliczamy do naszej kategorii 🙂 w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Wznoszony Budowany w latach 1627-1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego, nigdy w pełni nie został ukończony. Jest to obszerny pałac w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Obecnie znajduje się w stanie ruiny.

Strona internetowa

Powyższa lista jest subiektywna. Czy macie inne ciekawe propozycje?

Zobacz też Zamek w Malborku, Najpiękniejsze zamki nad Loarą , Krzyżtopór – zamek w ziemi sandomierskiej

Reklamy

28 uwag do wpisu “10 najpiękniejszych zamków w Polsce

 1. Zdecydowanie brakuje mi tu zamku w Chęcinach(to tak z sentymentu) jak i Zamku w Niedzicy. Z tych wymienionych to Zamek Ogrodzieniec zdecydowanie pierwsze miejsce. 🙂

  1. Widziałam bardzo mi się podobały. Do list najpiękniejszych zamków dopisałabym jeszcze zamek Grodziec koło Złotoryi na Dolnym Ślaski

 2. Inform George Bush I know about searching. I demand them here and not around Lithuanian concentration camp and fountain nuclear reactor Fukusima which for not understanding for me reasons red fantasts decided to place to Japan. 37065452032 Anna Windzorskaya born as Anna Romanova

 3. That is very fascinating, You are a very professional blogger.
  I’ve joined your feed and stay up for in the hunt for extra of
  your magnificent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks

 4. Pembesar Payudara sekalian mengencangkannya. Dengan harta yg tidak saat mahal,
  tapi akhirnya sungguh Fantastis. Anda dapat terlihat lain sert Yakin diri,
  dikarenakan Payuda anda jadi Besar serta Kencang ɗan ampak seksi mengagumkan.

  Peraturan Pakai

  Ambillah krim Pembesar Payudara Lady Oil seperlunya, lalu usapkan keseluruh Payudara, terhitung
  sisi puting, pijit – pijit atau dimassase memutar searah jarum jam,
  sembari diremas – remas perlahan-lahan – tempat, kerjajan gerakan itu sepanjang
  5 menit, baru dapat dicuci pakai sabun umum serta dibikin bersih dengan air hangat.
  Seharusnya kegiatan ini dijalankan waktu malam hari sebelum
  akan tidur.
  Posted Ьy Pramudya Ksatria Budiman аt 5:02 ΑM No comments:
  Email Тhis
  BlogThis!
  Share tߋ Twitter
  Share to Facebook
  Share tо Pinterest

  Labels: pembesar payudara berkualitas
  Jual Obat Pembesar Penis Berkualitas
  Obat vimax piols asli yaitu product herbal obat pembgesar vital pria yg memiliki kualitas aman tenpa dampak sampin dengan harga murah, obat vimax asli ini
  sebagai obat pembesar alat vital pria, vimax pills berperan tambah besar serta perpanjang penis

 5. Moim zdaniem powinniśmy rozróżniać zamki od pałaców. Inne było bowiem przeznaczenie każdego z nich. Brakuje mi tu faktycznie Baranowa Sandomierskiego, Wiśnicza, Łańcuta i Brzegu. Ale jak 10 to trudno – więcej się nie zmieści

 6. Zastanawiam się dlaczego nie podpisano pierwszego zdjęcia zamku. Wykorzystując wizerunek pałacu powinno się chociarz dodać wzmianke. Mianowicie jest to zamek w Dobrej w woj. opolskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s