10 najpiękniejszych zamków w Polsce


10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Przedstawiamy subiektywną listę 10 najpiękniejszych zamków w Polsce.

Polecamy również 10 najbardziej kolorowych miast na świecie.

1. Wawel

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu – jest to rezydencja królewska, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim (około 228 m n.p.m.) w Krakowie. Ma powierzchnię 7040 m² oraz 71 sal wystawowych. Największe i najważniejsze muzeum Polski.

Strona internetowa

2. Malbork

Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku (niem. Ordensburg Marienburg) – trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim o kubaturze ponad 250 000 m³. Składa się z zamku niskiego, zamku średniego i zamku wysokiego. Jest to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie. Pierwotna nazwa zamku używana przez zakon krzyżacki brzmiała Marienburg, czyli Gród Marii. Od 14 września 1309 do 1457 zamek w Malborku był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego, a miasto stolicą państwa zakonnego.

Strona internetowa

Podróż za jeden uśmiech – Autostop

3. Książ

Zamek Książ fot. Janusz Moniatowicz

Książ (niem. Fürstenstein) – zamek, obecnie znajdujący się w granicach Wałbrzycha na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Niewielka część zespołu pałacowego jest udostępniona dla zwiedzających, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski.

Strona internetowa

4. Moszna

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej (niem. Schloß Moschen. Die Residenz der Thiele-Winckler) jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Był rezydencją pruskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych, od 1866 do 1945 roku. Budowla powstała w połowie wieku XVII. Obecnie znajduje się w nim Centrum Terapii Nerwic. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania. Obiekt otacza ponad dwustuhektarowy park (m.in. trzystuletnie okazy dębów).

Strona internetowa

5. Łańcut

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie – dawna rezydencja magnacka w Łańcucie, która była jedną z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w całej Europie. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

Strona internetowa

Czarnogóra – Montenegro – Fiord na Adriatyku

6. Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha – obronny zamek graniczny. Zamek posadowiony jest na gnejsowych skałach należących do metamorfiku izerskiego. Najstarszą część stanowi, stojący przy głównych bramach (istnieją dwie, starsza dolna i nowa górna), stołp – później obudowany częścią mieszkalną. Z części mieszkalnej najstarszy jest północny fragment.

Strona Internetowa

7. Pieskowa Skała

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek po raz pierwszy wzmiankowany jest jako Peskenstein w dokumencie wydanym w 1315 roku przez Władysława Łokietka. W I połowie XIV wieku Kazimierz III Wielki wybudował tu zamek, element łańcucha obronnych „Orlich Gniazd”, składający się z dwóch części: górnej i dolnej. Górna, niezachowana, wzniesiona była na niedostępnej skale zwanej „Dorotką”.

Strona internetowa

8. Warszawa

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym. Pierwotnie była to rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). Obecnie Zamek pełni funkcję muzeum i podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Zamku Królewskim przyjmowane są również oficjalne wizyty i spotkania państwowe. Każdego roku Zamek Królewski w Warszawie zwiedza 500 000 ludzi.

Strona internetowa

9. Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec do dziś zachowały się jedynie ruiny średniowiecznego zamku leżącego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wzniesionego w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków, później przebudowywanego. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na „Szlaku Orlich Gniazd”, są udostępnione do zwiedzania. Ze względu na swoją nazwę, większość turystów błędnie twierdzi, iż jest on położony w miejscowości Ogrodzieniec. Naprawdę znajduje się w Podzamczu, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca.

Strona internetowa

10. Kwidzyn

Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie – zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie wzorowany na zamkach krzyżackich. Charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna gdanisko – usytuowana w odległości 55 metrów od zachodniego skrzydła zamku na najniższych terasach doliny wiślanej. Gdanisko jest połączone z głównym korpusem zamku gankiem wspartym na 5 wysokich arkadach. Od północy znajduje się wieża studzienna połączona dwiema arkadami z zamkiem, potocznie nazywana małym gdaniskiem.

Strona internetowa

Park Narodowy Durmitor – Czarnogóra

11.Krzyżtopór – miało być 10 ale ten zamek to nie do końca zamek

Krzyżtopór (dawniej Krzysztopór) – pałac mylnie zwany zamkiem (ale zaliczamy do naszej kategorii :) w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Wznoszony Budowany w latach 1627-1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego, nigdy w pełni nie został ukończony. Jest to obszerny pałac w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Obecnie znajduje się w stanie ruiny.

Strona internetowa

Powyższa lista jest subiektywna. Czy macie inne ciekawe propozycje?

Zobacz też Zamek w Malborku, Najpiękniejsze zamki nad Loarą , Krzyżtopór – zamek w ziemi sandomierskiej

9 odpowiedzi na „10 najpiękniejszych zamków w Polsce

 1. Kozaak pisze:

  Baranów Sandomierski

 2. daro pisze:

  warto wspomnieć też o Olsztynie i innych zamkach Jury Krakowsko Częstochowskiej

 3. worm pisze:

  Zdecydowanie brakuje mi tu zamku w Chęcinach(to tak z sentymentu) jak i Zamku w Niedzicy. Z tych wymienionych to Zamek Ogrodzieniec zdecydowanie pierwsze miejsce. :)

 4. alek pisze:

  zdjęcie 10- nie przedstawia zamku kwidzyńskiego…

 5. adam pisze:

  moim zdaniem to kwidzyn

 6. Świdwinianin pisze:

  A gdzie piękny, gotycko-barokowy Zamek w Świdwinie? http://www.zamek.swidwin.pl/galeria.html

 7. witam,czy może ktoś widział ruinki w miejscowości Świny woj.dolnośląskie.polecam.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

%d bloggers like this: