Spacer po Wrocławiu (cz. 3) Ulica Katedralna, Ostrów Tumski


Ulica Katedralna z okien Archikatedry wrocławskiej

Ulica Katedralna to główna ulica Ostrowa Tumskiego rozpoczynająca się od Mostu Tumskiego i biegnąca poprzez Plac Kościelny do Placu Katedralnego. Jest jednocześnie jedną z najpiękniejszych Wrocławskich ulic.

Ostrów Tumski (niem. Dominsel) gdzie wytyczona jest ulica to serce Wrocławia, najstarsza zamieszkana część miasta. W czasach pogańskich żyli tu Ślężanie, później rezydowali Piastowie, a od XI w (od założenia biskupstwa w 1000 r) Ostrów stał się ośrodkiem władzy kościelnej. W XVI wieku Bartłomiej Stein nazywał Ostrów Tumski „miastem księży”, wyliczając, że mieszka ich tam 245, w tym 57 kanoników katedralnych i kolegiackich (od Świętego Krzyża).

Ul. Katedralna FOT. MIECZYSLAW MICHALAK / AGENCJA GAZETA

Dziś ulica katedralna jest chyba jedną z piękniejszych uliczek Wrocławia — z pięknym widokiem na katedrę, ciągnącymi się po jej obu stronach rzędami pieczołowicie odrestaurowanych renesansowych kamieniczek oświetlonych światłem gazowych latarni. Podczas powodzi w 1997 r. udało się ją uratować przed zalaniem dzięki poświęceniu mieszkańców miasta.

Panorama Wrocławia i ul. Katedralnej z wieży Archikatedry

Jeśli nie możecie w najbliższym czasie odwiedzić Wrocławia, by samemu zajrzeć w to miejsce, na tej stronie znajdziecie wirtualną wycieczkę po Ostrowie i ul. Katedralnej.

Spacer po Wrocławiu (cz. 1) Mostek Pokutnic ;  Spacer po Wrocławiu (cz.2) Dworzec Główny

Ciekawostki:

  • Jako gród został założony prawdopodobnie w X wieku, kiedy to stanowił siedzibę pierwszych Piastów
  • W roku 1315 Ostrów został wyprowadzony spod jurysdykcji świeckiej – stał się własnością kościelną
  • Od roku 1504 sąd miejski nie mógł tutaj ścigać przestępców, co często wykorzystywali to ci, którzy łamali świeckie prawo na terenie Wrocławia. Każdy mógł liczyć na azyl na wyspie.
  • Przez wiele lat był siedzibą biskupią. Powstawały tu piękne ogrody z uroczymi fontannami, ale przede wszystkim – zabytkowe kościoły, z których część została zniszczona podczas wojen.
  • Pierwotnie, Ostrów funkcjonował jako wyspa. Połączony był mostem Tumskim z Wyspą Piasek oraz mostem Za Katedrą z prawym brzegiem Odry. W 1824 roku zasypano tą odnogę rzeki, dzięki czemu Ostrów stracił swój wyspiarski charakter, a powstała ulice i pl. Katedralny
  • W dalszym ciągu świecą tu latarnie gazowe, zapalane przez latarnika, co dodaje niewątpliwe uroku temu miejscu
  • Jest tu wspaniały Ogród Botaniczny, który powstał na miejscu zasypanego koryta rzeki
  • Obecnie istnieją trzy kaplice Elektorska, św. Elżbiety i Najświętszego Sakramentu
  • Najcenniejszym zabytkiem jest Katedra św. Jana Chrzciciela. Gotycka świątynia, zniszczona w czasie wojny, została odbudowana na początku lat 50. XX wieku.
  • W Muzeum Archidiecezjalnym podziwiać możemy nie tylko ogromne zbiory sztuki sakralnej, ale również najstarszy, zabytkowy dzwon w Polsce liczący blisko 700 lat, a także egipskie mumie.
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Spacer po Wrocławiu (cz. 3) Ulica Katedralna, Ostrów Tumski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s