Spacer po Wrocławiu (cz.2) Dworzec Główny


Wrocław Główny, fot. Marcin Nowak

Pierwszy kontakt z Wrocławiem to dla większości odwiedzających go turystów, przyjazd na Dworzec Główny…

Trochę Historii …

Dworzec Główny powstał w połowie XIX wieku ( Wybudowany w latach 1855-1857 jako Dworzec Kolei Górnośląskiej i Wrocławsko-Poznańsko-Głogowskiej ). Jednak jego obecny kształt to efekt przebudowy z lat 1899-1904. Wówczas powstało pięć peronów, nakrytych charakterystycznym szklanym łukiem oraz główna fasada w stylu angielskiego neogotyku, która stała się jednym z symboli Wrocławia.

Wrocław Głóny ... dawno temu

Dworca nie omijały nawiedzające Wrocław powodzie. W czasie jego przebudowy, w lipcu 1903, Wrocław został nawiedzony przez wielką powódź, podczas której – według przekazów – po dzisiejszej ul. Piłsudskiego i po placu przed dworcem pływano łodziami.

W lipcu 1997, podczas powodzi tysiąclecia zalana została cała ul. Piłsudskiego wzdłuż dworca, ale ułożone wzdłuż jego zabudowań worki z piaskiem nie dopuściły wody do jego pomieszczeń naziemnych (podziemnych nie udało się zabezpieczyć), toteż ruch kolejowy przez Wrocław Główny nie został wstrzymany.

Obecnie dworzec jest w trakcie rewitalizacji. Ponowne otwarcie zaplanowano na 2012 rok. Budżet projektu Wrocław Główny – Robi Się ! wynosi 162,3 mln zł (netto) w tym środki UE 113,63 mln zł.

Dworzec Główny w 2012 roku

Ciekawostki

  • 27 października 1856 roku wyruszył z dworca pierwszy pociąg do Poznania.
  • Hall, długi na 600 stóp pruskich (około 200 m), nakryty dachem z częściowo przeszklonymi powierzchniami, stanowił swego czasu wraz z budynkiem dworcowym największą budowlę tego rodzaju w Europie.
  • W ramach przygotowań do II wojny światowej pod placem poprzedzającym dworzec powstała sieć schronów dla ludności cywilnej.
  • Przy skrzyżowaniu ul. Suchej i Borowskiej, niedaleko tylnego wyjścia z dworca, znajduje się pomnik przyrody – dąb szypułkowy (quercus robur), mający (w 2005) ok. 180 lat; był zatem już dojrzałym drzewem nie tylko podczas rozbudowy dworca na przełomie XIX i XX wieku, ale także w czasie, kiedy dworzec powstawał; ma 461 cm obwodu pnia, 23 m wysokości, 30 m rozpiętości konarów; w 2006 nadano mu nazwę „Przewodnik„.
Wrocław Główny przed remontem, fot. wroclawnowyglowny.pl
  • 8 stycznia 1967 na peronie III wracający z planu zdjęciowego (Morderca zostawia ślad) we Wrocławiu Zbigniew Cybulski usiłował wskoczyć do ruszającego pociągu; skok ten mu się nie udał i aktor odniósł ciężkie obrażenia i zmarł w szpitalu. W 30 rocznicę tego wypadku, 8 stycznia 1997 reżyser Andrzej Wajda odsłonił na tym peronie pamiątkową tablicę wmurowaną w posadzkę.
  • W 1980 roku kręcono tu film Mniejsze niebo, którego akcja w całości toczy się na dworcu kolejowym.
  • Od 1947 (z krótkimi przerwami) funkcjonowało w budynku dworca, w jego zachodnim skrzydle, ostatnie w Europie kino dworcowe. W 2007 zostało zamknięte. Ponowne uruchomienie pod zarządem Akademickich Centrów Filmowych, nastąpiło w czerwcu 2008.
  • Na dworcu Wrocław Główny stosunkowo często i regularnie zatrzymują się pociągi prowadzone trakcją parową
  • Na budynku na przeciw głównego wyjścia znajduje się duży zabytkowy neon Dobry wieczór we Wrocławiu, który po zmroku wita podróżnych wychodzących z dworca.
Wrocław Głowny, fot. Łukasz Rzepka

Więcej informacji i zdjęć (w tym zdjęć panoramicznych ) Dworca, znajdziecie na oficjalnej stronie Głównego.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Spacer po Wrocławiu (cz.2) Dworzec Główny

  1. Pingback: Anonim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s