Spacer po Wrocławiu (cz. 1) Mostek Pokutnic


Wrocław
Wrocław, widok z Mostka Pokutnic

Jednym z najłatwiej dostępnych miejsc na zrobienie panoramy Wrocławia jest Mostek Czarownic (Mostek Pokutnic) łączący dwie wieże kościoła św. Marii Magdaleny, który znajduje się między ulicami Szewską i Łaciarską. Znajduje się na wysokości 45 m, od początku pełnił funkcję punktu widokowego, grywała na nim też orkiestra. Związanych jest z nim wiele ciekawych historii.

Wrocławscy mieszczanie żartowali kiedyś, że „Mostek Czarownic” to najwyższy most w mieście, gdy tymczasem biegnąca w pobliżu, po zachodniej stronie kościoła, wyłożona brukiem (w dawnym niemieckim Brücke) ośmiusetmetrowa ul. Szewska nazywana Schuhbrücke jest mostem (również Brücke) najdłuższym. A co z jego nazwą?

Nazwa pochodzi od jednej z legend, według której po zmroku na mostku miały się pojawiać pokutujące dusze zmarłych w mieście podróżnych, a w innej, pedagogicznej wersji, dusze próżnych dziewcząt, które spędziły życie na zabawach i kokietowaniu adoratorów zamiast na wychowaniu dzieci i prowadzeniu domu. Zdesperowane matki lekkomyślnych córek przyprowadzały je w nocy pod wieże kościoła. Wrocławianie byli przekonani, że po ujrzeniu wijących się sylwetek pokutujących, dziewczętom łatwiej będzie się pogodzić z szarzyzną codziennego życia.

Obecnie Mostek – z którego można podziwiać panoramę Starego Miasta, Rynku – stanowi jedną z atrakcji turystycznych miasta.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Spacer po Wrocławiu (cz. 1) Mostek Pokutnic

  1. Coloring books are usually used by children, though coloring books for adults may also be available.
    The IQ test is the better known demonstration of norm-referenced
    assessment. * Ability to change others perceptions
    by democratic means.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s