Karta Kraju – Hiszpania – Kraj słońca i Flamenco


Korida - Narodowy sport Hiszpanów

Hiszpania, kraj położóny na półwyspie Iberyskim, od północy graniczący z Francją i Księstwem Andory od zachodu zaś z Portugalią. Jest to kraj z bardzo bogatą i zamieszchłą  historią. Pierwszymi mieszkańcami tego rogiony byli Fenicjanie i to właśnie oni wybudowali miasto Gadir dzisiejszy Kadyks, najstarsze miasto Europy Zachodniej. Na przestrzeni wieków przez ten region przechodziły niezliczone ludy, poczynając od Kartagińczyków, przez Arabów a nawet Hunów na Kastyli i Aragoni kończywszy. W wyniku tej istnej wiosny ludów w Hiszpani można znaleźć pozostałości każdego z tych ludów, piękne i okazałe pałace, zabytki i ruiny świadczące o niegdysiejszej chwale, potężne fortywikacje, którymi arabowie bronili się przed chrześcijańskimi najeźdzcami czy monumentalne katedry świadczące o chrześcijańskich korzeniach dziesiejszej Hiszpani.

Ale dość już lekcji historii. Skupmy się teraz na tym co ten kraj ma dla nas do zaoferowanie pod względem turystycznym. Na samym wstępie należy powiedzieć że mieszkańcy tego kraju są niezwykle gościnni wynika to z tego być może że  połowę czasu Hiszpanie poświęcają na uprzyjemnianiu sobie życia. Najlepszym tego dowodem jest wieczny uliczny gwar w porze, kiedy słońce budzi się do życia.

Andaluzja(Andalucia)– To hiszpańska kraina słońca, flamenco, corridy, siesty i fiesty, w której odczuwa się tysiąclecia historii, gdzie kultura hiszpańska miesza się z arabską, gdzie niektóre obyczaje przywieźli ze sobą Persowie, gdzie na ruinach rzymskiej świątyni Herkulesa stawiali Maurowie swoje świątynie Allahowi, a te z kolei służyły za budulec dla chrześcijańskich kościołów.

Flamenco jest narodowym tańcem Hiszpanii

W tym rejonie znajduje się słynny zamek  Alhambra (od arabskiego al Hamra – Czerwony Zamek) – To arcydzieło architektury wznieśli Nasrydowie, ostatnia dynastia muzułmańskich władców. Sułtani nie szczędzili złota, srebra, polichromii i wyrafinowanych ornamentów, które zdobiły nie tylko dziesiątki sal, komnat i przejść, ale i cudowne dziedzińce zawsze odgrywające centralną rolę w andaluzyjskich pałacach.  Jeden dzień nie wystarczy, żeby zobaczyć wszystko! Alhambra do wydatek 10 euro przy czym nie należy szczędzić dodatkowych 3 euro na wstęp do ogrodów gdyż to właśnie one są prawdziwym bogactwem Alhambry

Widok na zamek Alhambra

Katalonia – Główne miasto regionu to oczywiście Barcelona. Każdy fan piłki nożnej powinien tutaj odwiedzić, aby chociaż raz zobaczy słynny stadion Camp Nou, największy stadion w Europie i na świecie mogący pomieścić nawet 100 000 ludzi! Do słynnych zabytków Barcelony należy słynna katedra Sagrada Família, której budowa trwa od 1882 roku. La Rambla – słynna, ruchliwa ulica w centrum Barcelony, popularna zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. Ten kilometrowej długości deptak w dzielnicy Barri Gòtic prowadzi od Plaça de Catalunya w centrum do pomnika Krzysztofa Kolumba na nabrzeżu.

Stadion FC Barcelony Camp Nou
Katedra Sagrada Família

Terytoria zamorskie Archipelag Balearów leży na wodach Morza Śródziemnego naprzeciw wschodniego brzegu Hiszpanii, około 240 kilometrów na wschód od Walencji. Składa się z pięciu wysp: Mallorca, Menorca, Ibiza, Formentera i Cabrera przy czym chyba najbardziej głośna i to w dosłownym znaczeniu jest Ibiza, nie trzeba chyba dodawać dlaczego. Wyspy Kanaryjskie – ,Hiszpanii  Teide 3718 m.n.p.m. za szczytu tego roztacza się przepiękny widok na całą wyspe, po za ty ze względu na bliskość równika i położenie ponad chmurami są tutaj doskonałe warunki do obserwacji nieba.NA szczycie tej góry nagrano chociażby ten film. Link

Malownicze zatoki Wysp Kanaryjskich

Jako ciekawoste można zaznaczyć że nazwa wysp wcale nie pochodzi od kanarków lecz od psów! Nazwa  pochodzi od łacińskiego słowa canis (pies), ponieważ na wyspach grasowały duże stada dzikich psów. Nazwa ptaka „kanarek” pochodzi właśnie od nazwy archipelagu, nie zaś na odwrót.

Oczywiście w tak krótki artykule nie sposób wymienić choćby części magicznych wprost miejsc w tym kraju dlatego w kolejnym artykule opiszę jeszcze kilka z nich.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s