Kolejna erupcja już wkrótce!!!


Erupcja to tylko kwestia czasu!

Islandzki wulkan Hekla, jeden z najgroźniejszych w kraju, jest gotowy do erupcji – poinformowali w środę geologowie na podstawie obserwacji ruchów magmy pod kraterem. Uspokajają, że jeśli dojdzie do wybuchu, nie powinien on wywołać paraliżu ruchu lotniczego.

W ciągu ostatnich 50 lat Hekla wybuchała mniej więcej co 10 lat. Ostatnia erupcja nastąpiła 26 lutego 2000 r., półtorej godziny po zapowiadających ją wstrząsach.

Od dwóch lub trzech dni Hekla wykazuje nietypową podziemną aktywność – wyjaśnił Pall Einarsson z Uniwersytetu Islandzkiego. „Nie musi to oznaczać, że wybuch nastąpi natychmiast” – dodał.

Zdaniem innego wulkanologa Ariego Traustia Gudmundssona jeśli erupcja byłaby podobna do czterech poprzednich, nie powinna ona wywołać paraliżu ruchu lotniczego. Wyjaśnił, że w pierwszych sekundach po wybuchu wulkan ten zazwyczaj wyrzuca „jednocześnie pył oraz lawę”, podczas gdy jedynie pyły wpływają na ruch lotniczy.

Spokojnie wyglądający, niepozorny lecz zabójczy

Wulkan Hekla (1491 m n.p.m.)  nazywany jest przez mieszkańców Islandii „wrotami piekieł”. Znajduje się na południu Islandii, 110 kilometrów od Reykjaviku.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Kolejna erupcja już wkrótce!!!

  1. …najwyżej znów odwołają loty. nic się nie da na to poradzić, trzeba cierpliwie przeczekać. dzieje się tak od milionów lat, wiec teraz z racji ludzkiej dominacji na ziemi nagle nie przestanie wybuchać…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s