Przewodnik po polskich liniach kolejowych – PKP Intercity


PKP Intercity
PKP Intercity

Polska pociągami stoi. Od kilku lat mamy więcej niż jednego przewoźnika obsługującego nasze kolejowe drogi. Niestety więcej z tego chaosu niż pożytku. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy kupiony przez nas bilet nie uprawnia nas do przejazdu pociągiem do którego akurat weszliśmy. Jak uniknąć takich sytuacji? Zapraszamy do naszego mini przewodnika po polskich operatorach kolejowych. Dziś piszemy o PKP Intercity.

PKP Intercity

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy specjalizujący się w krajowych i międzynarodowych przewozach dalekobieżnych. Firma powstała w 2001 r. w ramach reformy Przedsiębiorstwa PKP. Trzeba przyznać że w ramach tej firmy jeżdżą najnowocześniejsze pociągi w naszym kraju. Wiąże się to jednak z kosztami. Bilety na te pociągi są sporo droższe niż u konkurencji. Wyjątkiem sa pociągi TLK – jeżdżące w klasie ekonomicznej. Od czerwca 2007 spółka wydaje magazyn pokładowy W podróży, którego bezpośrednim wydawcą jest Kolejowa Oficyna Wydawnicza. W ostatnich tygodniach PKP Intercity podpisało kontrakt z francuskim Alstomem na dostawę 20 pociągów Pendolono.

Pendolino - niebawem na polskich szynach
Pendolino - niebawem na polskich szynach

Będą kosztowały w sumie 400 mln euro. Ale cały kontrakt licząc z budową zaplecza technicznego i utrzymaniem technicznym pociągów opiewa na 665 mln euro. Pociągi mają jeździć na trasie Gdynia-Warszawa-Kraków i Katowice. Obecnie na trasie Warszawa-Gdynia podróż pociągiem z powodu remontów trwa około 6-7 godzin. Po wyremontowaniu linii i wprowadzeniu nowych pociągów podróż ma się skrócić do 2 godzin 30 minut. Prezes PKP Intercity zapowiada, że ceny biletów będą konkurencyjne. Na trasie Warszawa-Trójmiasto sięgną od 60 zł do około 150 zł.

Strona PKP Intercity
Strona PKP Intercity

W ramach spółki kursują pociągi:

 • Twoje Linie Kolejowe (TLK) – to  rozbudowana ogólnopolska sieć tanich, dalekobieżnych połączeń w segmencie ekonomicznym.
 • Express InterCity (EIC) –  to najszybsze i najbardziej komfortowe składy jeżdżące po polskich torach.
 • Expres (Ex) – to szybkie połączenia między stolicą a największymi miastami Polski.
 • EuroCity (EC) – to szybkie połączenia między największymi miastami Polski i innymi miastami Europy.
 • EuroNight (EN) – pociągi nocne łączące największe miasta Polski i Europy

Wybrane promocje:

W ofercie PKP Intercity znajdziemy kilkanaście promocji na każdy z powyższych pociągów: od biletów weekendowych po bilety last minute. Wszystkie znajdziemy na stronie PKP Intercity, my przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze:

 • Ekonomiczne TLK – BILET PODRÓŻNIKA
  Bilet Podróżnika umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów wszystkimi pociągami Twoich Linii Kolejowych (TLK), w wagonach z miejscami do siedzenia.Cena Biletu Podróżnika jest zryczałtowana (czyli niezależna od odległości) i wynosi:
  – w klasie 2 – 69 zł,
  – w klasie 1 – 99 zł.Bilet Podróżnika jest biletem imiennym i zwykle obowiązuje od godziny 19.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek
 • Komfortowe EIC/Ex i ekonomiczne TLK – BILET WEEKENDOWY

  Bilet Weekendowy umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów wszystkimi pociągami Twoich Linii Kolejowych (TLK), Express (Ex) oraz Express InterCity (EIC) od godziny 19.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek.

  Bilet na przejazdy w klasie 2 kosztuje 149 zł, a w klasie 1 – 239 zł.

  Bilet Weekendowy jest biletem imiennym i zwykle obowiązuje od godz. 19.00 w piątek do godz. 6.00 w poniedziałek

 • Ekonomiczne TLK – BILET REWELACYJNY

  Bilet Rewelacyjny to atrakcyjna, obniżona w stosunku do normalnej taryfy cena za przejazdy w klasie 1 i 2 wszystkimi pociągami Twoich Linii Kolejowych (TLK) kursującymi:

  • na odcinkach:  Wrocław – Przemyśl, Szczecin – Świnoujście, Kraków – Zakopane, Wrocław – Jelenia Góra – w obydwu kierunkach oraz pomiędzy wszystkimi stacjami zatrzymania tych pociągów,
  • w relacji:  Warszawa – Kraków i Kraków – Warszawa (przez Centralną Magistralę Kolejową),

  Wystarczy, że poprosisz w kasie lub u konduktora o Bilet Rewelacyjny, a będziesz mógł podróżować taniej!

Logo PKP IC
Logo PKP IC
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Przewodnik po polskich liniach kolejowych – PKP Intercity

 1. Pingback: ceny srebra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s