Karpacka Troja coraz bardziej popularna


Karpacka Troja koło Trzcinicy
Karpacka Troja koło Trzcinicy

Ponad 10 tys. osób już zwiedziło otwarty tydzień temu skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) – poinformował w czwartek dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

W Trzcinicy odkryto m.in. najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady sprzed 4 tys. lat oraz grodzisko wczesnośredniowieczne. Skansen jest oddziałem krośnieńskiego Muzeum Podkarpackiego.

Odwiedzają nas wycieczki i turyści indywidualni z całej Polski. Nie brakuje także gości z zagranicy, np. ze Słowacji, czy Węgier – powiedział Gancarski

Skansen zajmuje powierzchnie 8 ha, na której znajduje się ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do wczesnośredniowiecznego grodu.

Gancarski dodał, że „szczególnym zainteresowaniem cieszy się wystawa obrazująca życie mieszkańców Trzcinicy w poszczególnych epokach”. Można na niej m.in. obejrzeć liczne zabytki archeologiczne. W trakcie prowadzonych w latach 90. XX w. prac archeologicznych znaleziono ok. 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów.

Skansen Karpacka Troja otwiera swoje podwoje

W Trzcinicy w latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem między 1650 a 1350 rokiem p. Ch. żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Natomiast między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Również na naszym blogu wpis o Karpackiej Troi cieszy się sporym zainteresowaniem – od kilku tygodni należy do najczęściej czytanych artykułów.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s