San Sebastian Europejską Stolicą Kultury 2016 razem z Wrocławiem


San Sebastian - panorama
San Sebastian - panorama

Leżące w Kraju Basków San Sebastian zostało nominowane we wtorek do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. San Sebastian będzie pełnić tę funkcję wraz z wybranym wcześniej Wrocławiem.

San Sebastian (w języku baskijskim: Donostia) pokonało w rywalizacji inne hiszpańskie miasta: Burgos, Kordowę, Segowię, Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich oraz Saragossę. Miasto leży nad Zatoką Biskajską, tuż przy granicy z Francją.

Od 1953 roku we wrześniu odbywa się w mieście międzynarodowy festiwal filmowy. Co roku 20 stycznia mieszkańcy miasta świętują podczas festiwalu zwanego Tamborrada – trwającej dobę zabawy w rytmie bębnów. W sierpniu ma miejsce semana grande (wielki tydzień). Jednym z najważniejszych wydarzeń jest międzynarodowy konkurs sztucznych ogni.

Od 1981 roku na trasach wokół miasta rozgrywa się jednodniowy wyścig kolarski – Clasica de San Sebastian, należący do elitarnego cyklu UCI ProTour. Wyścig ten wygrywali m.in. Lance Armstrong i Miguel Indurain.

Donostia - to baskijska nazwa miasta
Donostia - to baskijska nazwa miasta

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany od 1985 roku. Obecnie co roku Europejską Stolicą Kultury zostają dwa miasta: jedno z państw tzw. starej Unii i jedno spośród nowych członków Wspólnoty. W historii konkursu tytuł ten nosiło jedno polskie miasto – Kraków w 2000 roku.

O przyznaniu tytułu Wrocławiowi zdecydowała 21 czerwca Komisja Selekcyjna złożona z ekspertów z UE i Polski. Obok Wrocławia w konkursie rywalizowały: Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawa.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “San Sebastian Europejską Stolicą Kultury 2016 razem z Wrocławiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s