Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016


Wrocław -ESK 2016
Wrocław - ESK 2016

Międzynarodowe jury jednogłośnie wybrało Wrocław Europejską Stolica Kultury 2016. Wrocław zwyciężył z Gdańskiem, Lublinem, Katowicami i Warszawą. Kolejna szansa dla polskich miast na tytuł ESK dopiero w 2028 roku.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to oczywiście prestiż i rozgłos. Miasto które zostało wybrane będzie mogło prezentować i promować swoich artystów w całej Europie i to nie za swoje pieniądze.
Unia Europejska przeznacza bowiem ponad 1 milion euro (w 2010 roku było to 1,5 miliona) na finansowanie różnych projektów kulturalnych. Według obowiązujących aktualnie zasad, co roku wybierane są dwie Europejskie Stolice Kultury. W 2016 roku tytuł ESK będzie nosić jedno miasto polskie i jedno hiszpańskie. Miasto otrzymuje tytuł za program szczególnych wydarzeń kulturalnych, które zamierza zorganizować w trakcie danego roku. Wydarzenia te mają być skupione wokół idei, która powinna odzwierciedlać specyfikę miasta. Organizatorem konkursu w Polsce jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zajmowało się również selekcją polskich kandydatów. W 2016 roku oprócz Wrocławia Europejską Stolicą Kultury będzie jedno z miast w Hiszpanii: Burgos, San Sebastián, Las Palmas de Gran Canaria, Kordoba, Segowia lub Saragossa.

Film promujący kandydaturę Wrocławia do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury:

Jak komentują wybór Wrocławia członkowie Jury:

Gratulujemy miastu, które wygrało niniejszą procedurę, ale podkreślamy, że wygrania nie jest gwarancją sukcesu. Wrocław czeka jeszcze bardzo dużo pracy, która będzie wymagała silnego zaangażowania ze strony władz publicznych, także w zakresie finansowania kultury. Grupa ekspertów będzie się bardzo blisko przyglądać przygotowaniom miasta do realizowania celów Europejskiej Stolicy Kultury

Władze Wrocławia zadeklarowały wydanie 314 mln zł na przygotowania i obchody ESK2016. Już teraz Wrocław wydaje na roczne utrzymanie swoich instytucji kultury ok. 150-200 mln zł. Ciekawe czym zaskoczy nas Wrocław …

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s