Niezbędnik travelera – uzdatnianie wody


Jak skutecznie uzdatnic wodę?

 

Żółtaczka ,cholera, dur brzuszny – to tylko niektóre z chorób jakie czyhają na podróżników w wodzie. Do pierwszych objawów należy zwykły ból brzucha, gorączka i biegunka.  Napicie się takiej wody może nie tylko popsuć nam wyprawę, ale co ważniejsze również zdrowie. Stosując kilka prostych metod oraz środków ostrożności można tego uniknąć.

Po pierwsze wodą wcale nie musi być brązowa i śmierdzieć żeby nie nadawać się do picia. W krajach rozwijających się nie wolno pić absolutnie niczego z niesprawdzonego źródła. Pijąc wodę nawet z górskiego źródła, czystą i smaczną należy być świadom  że może się w niej kryć wile szkodliwych a nawet śmiertelnych dla nas bakterii, dlatego podróżując po takich krajach często najlepszym i jedynym rozwiązaniem jest picie tylko i wyłącznie wody butelkowanej.

Jest wiele sposobów uzdatniania wody. Jedną z opcji jest metoda chemiczna. Takie tabletki, w których skład wchodzi między innymi chlor, dwutlenek chloru lub jony srebra zabijają bardzo skutecznie wszystkie mikroorganizmy, są bardzo małe przez co wygodne w transportowaniu i stosunkowo tanie. Jako minusy takich tabletek należy wymienić chociażby to że zmieniają one smak wody, woda uzdatniona w ten sposób smakuje niczym woda z basenu. Przed spożyciem należy odczekać około pół godziny zanim woda będzie zdatna do picia. Długie picie takiej wody może być szkodliwe dla zdrowia

Tabletki - metoda tania lecz nie najsmaczniejsza

 

Innym sposobem na skuteczne uzdatnienie wody jest metoda z wykorzystaniem ultrafioletu. Główne zalety tej metody jest to że nie zmienia ona smaku wody, zabija 99.99proc. mikrobów i szybkość działania, na uzdatnienie 0.5l wody potrzebuje tylko 48 sekund. Jego minusy to oczywiście cena(300-500zł), urządzenie działa na baterie, więc zawsze będziemy musieli mieć jakieś przy sobie, po za tym w ekstremalnych warunkach urządzenie bywa zawodne.

SteriPen - Skutecznie, ale za jaką cenę?

 

Trzecią opcją jest użycie filtru ceramicznego. Jest to metoda dość stara, ale za to sprawdzona. Taki filtr może  mieć formę butelki ze specjalnych odkażającym wkładem lub też ręcznej pompki, którą zakłada się na butelkę.  Takie filtry cechują się dużą żywotnością oraz szybkością uzdatniania, w około minuty uzyskujemy 1l wody. Podobnie jak w przypadku SteriPena nie zmienia on smaku wody. Niestety nie zabiją on wirusów dlatego nie dają one 100% gwarancji że nie zachorujemy od takiej wody. Cena takiego urządzenia to około 200-250zł a ręcznej pompki około 500zł.

Poniżej znajdziecie linka z zza i przeciw różnych metod uzdatniania wody. Metody 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s