Skansen Karpacka Troja otwiera swoje podwoje


Plakat na otwarcie skansenu
Plakat na otwarcie skansenu

Skansen Karpacka Troja w Trzcinicy pod Jasłem to najnowocześniejszy skansen archeologiczny w Europie. Już niebawem, w dniach od 24 do 26 czerwca odbędzie się wielkie otwarcie tego wielkiego muzeum pod gołym niebem.

O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys. Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchni 8 ha, na której znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność. W pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m mieszczą się najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz, w najbliższej przyszłości, zaplecze gastronomiczne oferujące przysmaki pradawnej kuchni. Koszt prac budowlanych wyniósł około 11 milionów złotych, a cały koszt budowy skansenu ponad 12 milionów złotych.

Historia

W Trzcinicy odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu Polski, która powstała w początkach epoki brązu, ponad 4000 lat temu! To także tu odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony odznaczającej się wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi, datowaną na okres 1650-1350 p.n.e. Ze względu na rangę tego odkrycia, chronologię oraz wyraźne wpływy południowo-europejskie miejsce to nazwane zostało Karpacką Troją.

Karpacka Troja
Karpacka Troja

Pomysł wybudowania skansenu powstał w 1998 roku. Zbieranie potrzebnych dokumentów i finansów trwało do 2007 roku, kiedy to budowę rozpoczęto. Trwała ona 2 lata. W 2009 roku budowę zakończono a do czerwca 2010 trwało wyposażanie obiektu i aranżacja wnętrz. Niestety 4 czerwca 2010 r. zapisał się jako czarna data na kartach historii Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja. Obiekt, podobnie jak znaczna część Jasła i regionu, przegrał walkę z żywiołem. Wielka woda poczyniła znaczne szkody na terenie parku archeologicznego należącego do Skansenu. Ucierpiał zarówno pawilon wystawowy jak i rekonstrukcje pradziejowych i wczesnośredniowiecznych domostw. Zniszczenia okazały się tak duże, że zdecydowano o przełożeniu planowanej od dawna imprezy otwarcia placówki. Natychmiast rozpoczęto prace renowacyjne, trwały one rok – aż do 24 czerwca kiedy to skansen zostanie ostatecznie otwarty.

Misja, Wizja i Cel

Sprawić, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem. Stać się rozpoznawalną, podziwianą i przyjazną turystom placówką muzealną. Nadać przeszłości nową jakość.

Mapa skansenu
Mapa skansenu
Plan Skansenu
Plan Skansenu

Więcej informacji, w tym szczegółowy plan otwarcia skansenu znajdziecie pod poniższym dresem: www.karpackatroja.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s