Sandomierz i Kazimierz Dolny – najpiękniejsze zakątki na Ziemi


Kazimierz nad Wisłą
Kazimierz nad Wisłą

Dwa polskie miasta – Sandomierz i Kazimierz Dolny znalazły się wśród 80 najpiękniejszych małych miasteczek z całego świata wybranych przez autorów albumu „Najpiękniejsze zakątki świata”, który właśnie trafił do księgarń.

Autorzy albumu – Gianni Biondillo i Paolo Paci – przedstawiają w swojej książce 80 najpiękniejszych ich zdaniem małych miasteczek na świecie. Opisują miejsca, gdzie czas się zatrzymał, a ludzie żyją podobnie jak przed wiekami. Są tu m.in. brytyjskie Ballycastle, holenderskie Enkhuizen, niemiecka Fritzlar, czeska Kutna Hora, rosyjski Suzdal, Dinan w Bretanii czy prowansalskie Saint-Paul-de-Vence. Wśród opisywanych miejscowości znalazły się dwa polskie miasteczka – Kazimierz Dolny i Sandomierz.

„W Europie najpopularniejszy typ małego, liczącego sobie kilka wieków miasta przypomina średniowieczną osadę, otoczoną murami obronnymi, z rynkiem, ratuszem i kościołem. Taki jest układ centrów wielu miasteczek przedstawionych w albumie, jak San Gimignano, Saint-Paul-de-Vence czy Sandomierz. Krajobraz historyczny naszego kontynentu składał się z takich właśnie osad, w których mieszkało do kilkunastu tysięcy osób. Obecnie wiele z nich jest pięknie odrestaurowanych i stanowi atrakcję turystyczną, tym cenniejszą, że nie zawsze łatwo dostępną, gdyż przedstawiane miasteczka zazwyczaj leżą na uboczu turystycznych szlaków”

Małe miasteczka można znaleźć nie tylko w Europie. W jemeńskim Szibamie można zobaczyć wąskie i wysokie gliniane kamienice z XVI wieku, które przypominają nieco współczesne bloki w wielkich miastach, w nepalskim Ghandruku dachy domów pokryte są bujną roślinnością, maisteczko Hongcun w Chinach zbudowano na planie figury bawoła, a mieszkańcy Tianluokeng (również w Chinach) żyją w obronnych budowlach wzniesionych na planie koła. Budynki birmańskiego Indein zbudowano na palach, a w Pueblo de Taos (Nowy Meksyk) można zobaczyć gliniane domy, który liczą sobie ponad tysiąc lat.

Najpiękniejsze zakątki świata
Najpiękniejsze zakątki świata

Książkę „Najpiękniejsze zakątki świata” opublikowało wydawnictwo Arkady.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Sandomierz i Kazimierz Dolny – najpiękniejsze zakątki na Ziemi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s