Gruzja – Opis górzystego kraju Kaukazu


Wędrówki po Gruzji

Gruzja to nie tylko bogata historia, zabytki czy zapierające dech w piersiach krajobrazy. To przede wszystkim niezwykła gościnność mieszkańców.  Powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom” stało się w kraju narodową ideologią.

Kraje byłego Związku Radzieckiego cieszą się coraz większą popularnością wśród Polskich turystów. Główną tego przyczyną są zapewne względy finansowe, bo podczas gdy wyprawa na Mont Blanc kosztuje ok 3-4000zł na za tą samą kase na wschodzie można przeżyć miesiąc a przy skromnym życiu nawet 2 miesiące!!

Ale to nie są jedyne przyczyny dla, których coraz więcej ludzi ciągnie na wschód. Tam jest naprawdę pięknie!! Dzikość, piękne krajobrazy, brak uciążliwej infrastruktury turystycznej, która potrafi skraść duszę najpiękniejszemu miejscu na ziemi, to wszystko sprawia że przebywając w Gruzji człowiek czuje się swobodnie.

Tsminda Sameba (Kościół Świętej Trójcy) - Kazbeg

Gruzja to państwo o powierzchni 69 700 km2, na odległym zachodnim krańcu Wielkiego Kaukazu. Jest jedną z trzech republik zakaukaskich byłego ZSRR, położoną miedzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim. Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją.  Na północy kraju wielki Kaukaz tworzy niemożliwą wręcz do przebycia ścianę gór, których najwyższym szczytem jest wygasły wulkan Elbrus (5642 m n.p.pm.). Przez alpinistów zdobywających Koronę Ziemi  to właśnie Elbrus, a nie Mont Blanc uważany jest za najwyższy szczyt Europy, gdyż przyjmują oni inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna.

W tym regionie znajdowały się również kolonie greckie, gdyż region ten od dawien dawna jest zamieszkany. Mityczne „złote runo to wyraźne nawiązanie do techniki pozyskiwania kruszcu w krainie Swanetia (w północnej części Gruzji) przez miejscowych górali, którzy odsiewali złoto z piasku rzecznego o za pomocą owczej skóry. Nawet dziś można spotkać Swanów stosujących tę metodę.

Podczas każdego pobytu w Gruzji na pewno będziemy częstowani doskonałym gruzińskim winem, najczęściej własnej roboty.

Do najpiękniejszych miejsc w kraju należą miedzy innymi:

Mt. Kazbek (5033 m n.p.m)

Mt. Kazbek (5033 m n.p.m) to jeden z najwyższych i najpiękniejszych szczytów Kaukazu. Położony obok głównej grani Kaukazu, niedaleko granicy z Dagestanem.

Jezioro Keli

Jezioro Keli – niezwykle malownicze górskie jezioro

Svaneti

Svaneti to piękna prowincja, której północne rejony zostały wpisane na listę UNESCO.

Polska nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Gruzją. Konieczna jest przesiadka w którymś z europejskich lub poza europejskich portów lotniczych. Austrian Airlines oferuje kilka razy w tygodniu przelot przez Wiedeń do Tbilisi. Turkish Airlines – połączenie przez Istambuł, Lufthansa – lot na trasie Warszawa-Monachium-Tbilisi, Airbaltic – trasa Ryga-Tbilisi, Flylal – trasa Wilno – Tbilisi.

Ważna informacja dla osób zamierzających wybrać się do Gruzji samochodem, nie ma możliwości dotarcia do państw Południowego Kaukazu drogą lądową przez Rosję.

W sierpniu 2008 roku Gruzja była teatrem działań wojska Rosyjskiego, dlatego przemierzając kraj z pewnością natkniemy się na tego wyraźne dowody, zniszczone czołgi lub transportery opancerzone na poboczach ulic, ruiny domów. Nie będziemy się tutaj zagłębiać w polityczne tego przyczyny, mamy tylko nadzieję że nie wpłynęło to  negatywnie na, z natury gościnnych mieszkańców.

Gdyby ktoś szukał adresu ambasady:

Ambasada RP
w Tbilisi ul. Zubałaszwili 19
0108 Tbilisi
tel. (0-099532) 92-03-98, fax. (0-099532) 92-03-97
e-mail: ambpolgruzja@access.sanet.ge

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s