XI Wielka Parada Smoków przejdzie przez Kraków


Wielka Parada Smoków
Wielka Parada Smoków

Trzy tysiące osób przejdzie w pierwszą sobotę czerwca przez Kraków w XI Wielkiej Paradzie Smoków. W tegorocznej paradzie dominować będą motywy norweskie, ponieważ Norwegia jest partnerem projektu.

Wielka Parada Smoków organizowana jest w Krakowie od 2000 roku przez Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska. W tym roku parada odbędzie się w ramach polsko-norweskiego projektu „Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków” i będzie zawierała elementy nordyckie. Większość smoków, przygotowywanych na paradę przez uczniów krakowskich szkół, zbudowana zostanie na elementach łodzi Wikingów.

Motywem przewodnim projektu są żywioły: powietrze, ogień, woda, ziemia, które od zawsze stanowią środowisko naturalne człowieka. Dziś, bardziej niż w żywiołach natury, zanurzeni jesteśmy w żywiole kultury. Jest on wspólnym dziełem ludzkości, wyróżniającym ją spośród innych gatunków. Twórcy projektu poszukują wspólnie źródeł właśnie tego żywiołu, poznając intrygujący proces, w którym żywioły natury, oswajane przez człowieka, stawały się budulcem ludzkiego świata – świata kultury. Sięgamy do norweskich i polskich narodowych legend i mitów; dowiadujemy się, czy fundamenty naszych kultur są wspólne, jakie elementy je łączą, a jakie dzielą. Poznanie początków prowadzi do międzykulturowej wymiany i zrozumienia. W procesie poznawczym wykorzystujemy wielość form i możliwości, jakie dają sztuki performatywne: teatr – od wielkich widowisk plenerowych, poprzez widowiska uliczne, koncerty, spektakle w salach teatralnych – po warsztaty i spotkania skierowane do twórców teatru: scenografów, aktorów, muzyków, plastyków, reżyserów. W naszym projekcie wykorzystujemy także symbol smoka – wspólnego elementu obydwu kultur. Smoki, występujące w polskich i nordyckich legendach, są także uosobieniem żywiołów

Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu przejdzie ulicami Krakowa w barwnym korowodzie w sobotę 4 czerwca.

Spośród prawie 40 smoków wybrany zostanie Najpiękniejszy Smok Parady. Wieczorem w zakolu Wisły pod Wawelem odbędzie się multimedialne widowisko, w którym smokom z różnych stron świata towarzyszyć będą efekty pirotechniczne, muzyka i kurtyny wodne.

Program Wielkiej Parady Smoków znajdzieice na stronie festiwalu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s