Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Francji?


Co warto wiedźieć przed wyjazdem do miasta zakochanych?

Wybierając się do Francji warto dowiedzieć się zawczasu, jak żyją Francuzi. Wbrew pozorom obecność w Europie wcale nie świadczy o tym, że nie mogą nas niczym zaskoczyć! Zapraszamy do lektury.

Jedna z najważniejszych informacji dla osób, które wybierają się do Francji,  we Francji wypada znać francuski – jeśli nie władasz tym językiem, naucz się przynajmniej podstawowych zwrotów, aby zaskarbić sobie sympatię Francuzów. Wielu z nich, szczególnie starszych, nie uznaje innych języków, niż francuski!

Wydaje się, że tolerancja Francuzów odnośnie preferencji seksualnych urosła do znacznych rozmiarów – jeśli będziesz spacerować ulicami z koleżanką, trzymając ją pod ramię, śmiejąc się i szepcząc coś do ucha, wielu Francuzów uzna, że łączy was coś więcej, niż przyjaźń.

Francuzi, co nie powinno nas razić, są wylewni – bardzo często na powitanie i pożegnanie całują w oba policzki (nie trzy razy, jak u nas!).

Symbol Paryża - wieża Eiffla

W niektórych sklepach nie można samemu brać towaru do ręki np.: wybrać sobie owoców lub warzyw. Sprzedawca sam je nam nakłada wg wskazanej ilości. Nie ma tu powodu do niesnasek – jeśli sami chcemy wybrać towar, udajmy się do marketu lub sklepiku, który oferuje „dotykanie” produktów przed zakupem.

Ważna we Francji jest kultura jedzenia w domu i poza nim. W restauracji zachowujemy się podobnie, jak u nas – nie krzyczymy na kelnera, nie wzywamy go ostentacyjnie itp. Ciekawie jest, gdy zamówimy pizzę lub kurczaka – w wielu krajach można (nawet należy!) jeść te potrawy palcami, we Francji zaś tylko nożem i widelcem. Warto pamiętać, by nie wpadać z niezapowiedzianą wizytą na kawę czy (bardzo źle widziane!) przyjść bez uprzedzenia w porze obiadowej. Nieco inaczej rozumiemy gościnność i poczucie swobody przy stole, więc należy pamiętać o tych zasadach, aby dobrze żyć z mieszkańcami. Co do dań – we Francji przywyknij do słodkich śniadań (bułeczki, dżemy, naleśniki), bo nie ma tam tradycji jadania szynki czy innych wyrazistych smakołyków.

Smakołyki francuskiej kuchni

Oczywiście będąc we Francji nie musisz restrykcyjnie przestrzegać tych zasad – nikt nie każe rezygnować z jajecznicy na boczku na śniadanie, jedzenia pizzy palcami czy spacerowania z koleżanką za rękę. Nie warto tracić swojej polskiej indywidualności i zmieniać przyzwyczajeń, ale należało by wyważyć swoje zachowanie, aby nie razić Francuzów. Złota zasada mówi, aby zachowywać się uprzejmie, kulturalnie i z poszanowaniem dla miejscowych obyczajów – dzięki temu zawsze i wszędzie będziemy mile widziani. Francja zaprasza!

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Francji?

  1. Serfuję po sieci wiecej niż trzy godziny na dzieńa jeszcze nie trafiłam na
    tak ciekawe forum jak Twoje. Osobiście myślę, że gdyby wszyscy Właściciele serwisów dawali tyle
    z siebie interent byłby bardziej pomocny. Prestiżowarobota.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s