Sveti Stefan – perła na Adriatyku


Panorama Sveti Stefan
Panorama Sveti Stefan

Niecałe 10 km na południowy wschód od Budwy znajduje się najbardziej fotogeniczne miejsce na czarnogórskim wybrzeżu – granatowe morze omywa skalistą wysepkę, na której stoją stłoczone kamienne domki z czerwonymi dachami – Sveti Stefan. Jest Prawdziwą perłą, a zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych Czarnogóry.

Te miasto – hotel, położone jest na skalistym półwyspie w bliskim sąsiedztwie Budvy. Jeśli oglądaliście lub dostaliście pocztówki z Czarnogóry, niemal na pewno znajdowała się na niej wyspa Sveti Stefan. Miasto usytuowane jest na kamiennej wysepce o średniowiecznej, śródziemnomorskiej architekturze, połączonej z lądem wąską piaszczystą mierzeją. Ten kompleks turystyczny z kompletnie zachowaną urbanistyką starej miejscowości, zwany jest wyspą artystów.

Historia

Historia miasta sięga XV w., czasów, w których dzisiejsza Czarnogóra borykała się z częstymi najazdami nieprzyjacielskich wojsk tureckich.

Według legendy opowiadanej przez czarnogórców armia turecka przemierzająca Adriatyk w celu zniszczenia i obrabowania bogatych, przybrzeżnych miast Boki Kotorskiej, przycumowała swoje okręty w pobliżu plaży Jaz, niedaleko Kotoru, aby wyruszyć do samego miasta i pozbawić je wszelkich dóbr. Kiedy o planie zuchwałego ataku na przepiękny Kotor dowiedział się szlachecki ród Pastrovićów natychmiast zebrano wojsko i ruszono z odsieczą, wspomóc broniących się przed napaścią Turków, mieszkańców Kotoru. Po szczęśliwym zwycięstwie nad Turkami, wracający do domów Pastrovićiovie postanowili sięgnąć po jeszcze jeden łup w postaci nieprzyjacielskich okrętów przycumowanych na plaży Jaz. Z Bożą pomocą udało się zdobyć turecką flotę i przetransportować ją w okolicę plaży Drobni Pjesak. Zwycięzcy postanowili nie tylko podzielić między siebie bogate zdobycze wojenne, ale także wybudować twierdzę na jednej z pobliskich wysp i postawić w niej 12 domów, dla każdego plemienia. Kiedy budowa doszła do skutku, w obrębie twierdzy, postawiono także cerkiew poświęconą św. Stefanowi, który od tej pory stał się patronem rodu i osady.

Twierdza nie tylko służyła jako obrona przeciw Turkom i innym nieprzyjaciołom, ale też jako azyl dla kobiet, dzieci i starców mogących skryć się w jej murach w czasie napaści nieprzyjaciela. Mieścił się tu także spichlerz, w którym gromadzono kukurydzę, oliwę, wino, mięso, miód itp. Opowieść ta znajduje swoje potwierdzenie w dokumentach, które mówią, że, św. Stefan istniał już w 1442 r. jako wojskowa fortyfikacja. Wyspa swego czasu była nazywana także „miejscem sprawiedliwości”, gdyż aż do 1929 r. działał tutaj sąd.

Twierdza przeżyła swój wielki rozwój w pierwszej połowie XIX w. Kiedy liczyła aż 100 domostw, 3 cerkiwie i ok. 400 mieszkańców. Na początku XX w. straciła nagle swoje znaczenie ekonomiczne i polityczne. Mieszkańcy zaczęli opuszczać osadę. Najlepsi wojownicy odeszli na wojnę a ogromna część ludności wyemigrowała do Ameryki, Konstantynopola a nawet Australii. Ta, do niedawna kwitnąca wyspa przekształciła się w rybacką wioskę, która w 1912 roku liczyła 150 mieszkańców, natomiast już w roku 1954 tylko 20.

Perła Adriatyku - Sveti Stefan
Perła Adriatyku - Sveti Stefan

Przekształcanie miasta w luksusowy hotel rozpoczęto w 1952 r. kiedy to dla mieszkańców wyspy zbudowano nowe domy na nabrzeżu. Następnie w latach 1955 – 60, kompletnie odrestaurowano osiemdziesiąt oryginalnych kamiennych domków – wszystkie jaki znajdują się na wyspie.

Park Narodowy Durmitor – Czarnogóra

W latach ’70 sv. Stefan był tłumnie oblegany przez gwiazdy i różnego rodzaju celebrytów. Gościli tu m.in.: Marilyn Monroe, Willy Brandt, Bobby Fischer, Boris Spassky, Sophia Loren i Carlo Ponti, Monica Vitti, Ingemar Stenmark, Kirk Douglas, Jonathan Miller and Claudia Schiffer. Gościem hotelu był również sam marszałek Josip Broz Tito.

Zachód słońca nad Sveti Stefan
Zachód słońca nad Sveti Stefan

Zwiedzanie wyspy

Kamienne domki pokryte czerwonymi dachami, malowniczo kontrastują z granatowym morzem czarnogórskiego wybrzeża Adriatyku. Zachwycają wąziutkie i kręte uliczki z kamiennymi schodami, studnie, miniaturowe tarasiki, placyki. Każdy budynek jest oddzielnym, niepowtarzalnym i luksusowym apartamentem. Domy nie mają numerów, lecz romantyczne nazwy „Pod kwiatem pomarańczy”, Pod rozgwiazdą morską”. Jest to jedyny tego rodzaju kompleks hotelowy na świecie. W najwyższej części wyspy, stoi cerkiew św. Stefana z XV w. Całość okalają mury obronne z XV-XVI wieku.

Wstęp na wyspę kosztuje 6 euro.

 

Reklamy

7 uwag do wpisu “Sveti Stefan – perła na Adriatyku

  1. W ubiegłym roku mieliśmy okazję tam być, niestety nie mogliśmy wejść – mimo usilnych starań, wręcz walki 🙂 – mamy nadzieję jednak tam wrócić !!

 1. Pingback: Naklejki
 2. Pingback: kij do mopa
 3. There are fine materials manipulated into gorgeous accessories that
  can take on different forms as they are combined with different outfits and situations.
  Rich people are rich because they know the true value of money and hence they
  manage their business. Whether you are at a party or a board meeting, the watch you sport should reflect your personality.

 4. Wszędzie pełno Ruskich. Śmietnik , że hej… Na klatce schodowej 4**** hotelu kupa… To nie dla mnie… a na wyspę dalej nie wpuszczają…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s