Świat w 3D – wyjątkowa wystawa National Geographic


Świat w 3D fot. NG

Miesięcznik National Geographic Polska i Apsys Polska zapraszają na wyjątkową wystawę Świat w 3D. Wystawa prezentuje około 30 trójwymiarowych fotografii z najdalszych zakątków świata. To największa jak dotąd wystawa trójwymiarowa w Polsce.Będzie ją można obejrzeć bezpłatnie aż w dziewięciu miastach, a otwarcie dla publiczności nastąpi 14 maja, w Centrum Handlowym Janki koło Warszawy.

Świat w 3D to pierwsza trójwymiarowa wystawa przygotowana przez redakcję National Geographic Polska i jednocześnie największe tego typu wydarzenie w Polsce. Wystawa składa się z około 30 fotografii, które powstawały w ciągu dwóch ostatnich lat i zostały wybrane z blisko 20 tysięcy klatek. Zdjęcia przedstawiają życie człowieka oraz jego otoczenie na czterech kontynentach: Afryce, Azji, Europie i Ameryce Środkowej. O wystawie opowiada Wojciech Franus – fotograf, autor zdjęć prezentowanych na wystawie Świat w 3D, szef działu graficznego miesięcznika National Geographic Polska:

Skąd się wziął pomysł na wystawę zdjęć trójwymiarowych?

Zaczęło się od filmowców, którzy pierwsi wykorzystali możliwości techniki do swoich produkcji. Fotografia jest matką filmu, więc skoro można pokazywać filmy w 3D, to dlaczego fotografia miałaby być pozbawiona tej możliwości.

Sama idea obrazu trójwymiarowego nie jest jednak nowością?

Próby wprowadzenia 3D do codziennego obiegu medialnego odbywały się mniej więcej co 10 lat. Niestety, aby móc w pełni docenić walory 3D, potrzebne są wysokiej jakości zdjęcia oraz najwyższej klasy druk i odpowiednie warunki prezentacji. Inaczej 3D nadal byłoby zamknięte w fotoplastikonie. A tak, dzięki nowoczesnej technologii i odpowiednim obiektom wystawienniczym, możemy pokazać zdjęcia w dziewięciu miastach.

Jak wyglądały prace nad wystawą?

Była to najbardziej pracochłonna wystawa, którą miałem okazję tworzyć. Prace nad nią trwały blisko 2 lata. Objęły wykonanie zdjęć przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanego stelażu, na którym umieściłem dwa aparaty. Dzięki temu aparaty zostały zsynchronizowane tak, aby rejestrować obraz odpowiednio dla lewego i prawego oka. Prace dopełniło przygotowanie materiału w technice 3D i wybór ostatecznej trzydziestki, którą pokażemy na wystawie.

Dzięki zaangażowaniu w projekt firmy Apsys Polska, wystawa Świat w 3D zostanie bezpłatnie udostępniona szerokiej publiczności. W okresie od maja do listopada br. trójwymiarowe obrazy będzie można zobaczyć w wybranych centrach handlowych zlokalizowanych kolejno w: Warszawie, Bydgoszczy, Krakowie, Zabrzu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Sosnowcu. Ewa Flader, Dyrektor Regionalny ds. Zarządzania Nieruchomościami Apsys Polska, tak opisuje udział firmy w projekcie:

Skąd pomysł na organizację wystawy Świat w 3D w centrach handlowych?

Celem Apsys Polska jest zapewnienie Klientom zarządzanych przez nas centrów handlowych rozrywki i edukacji na najwyższym poziomie. Takie walory gwarantuje wystawa Świat w 3D przygotowana przez polską edycję magazynu National Geographic. Jest ona kolejnym organizowanym przez nas wydarzeniem kulturalnym. Liczymy, że podobnie jak poprzednie spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miast, w których będzie prezentowana.

Dla kogo przeznaczona jest wystawa?

Do obejrzenia wystawy Świat w 3D zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Dla każdej z tych grup wiekowych trójwymiarowe obrazy będą stanowiły atrakcję samą w sobie. Dzieci zainteresują się nimi chociażby z uwagi na konieczność używania specjalnych okularów 3D. Ponadto wystawie towarzyszyć będą zajęcia organizowane w specjalnej „Strefie Dziecka” przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program został przygotowany tak, aby rozbudzić w najmłodszych ciekawość świata. Planujemy także serię spotkań z podróżnikami, którzy przy okazji wystawy będą promować swoje nowe książki.

Zdjęcia na wystawie Świat w 3D będą prezentowane w postaci plansz anaglifowych o wymiarach 130 na 100 cm. Do wykonania zdjęć użyte zostały dwa aparaty EOS 5D Mark II firmy Canon, zaś druk wykonany został na drukarce Epson Stylus Pro 9900.

Wernisaż wystawy Świat w 3D odbędzie się 12 maja br. w Centrum Handlowym Janki koło Warszawy (ul. Mszczonowska 3). Następnie wystawę będzie można oglądać od 14 do 29 maja br. Potem ruszy ona w trasę po największych polskich miastach i odwiedzi następujące centra handlowe:

1. Bydgoszcz – Dom Mody Drukarnia, ul. Jagiellońska 1; 4 – 19 czerwca
2. Kraków – Centrum Handlowe Krokus, Al. T. Bora – Komorowskiego 37; 25 czerwca – 10 lipca
3. Zabrze – Centrum Handlowe Platan, Pl. Teatralny 12; 16 – 31 lipca
4. Wrocław – Centrum Handlowe Korona, ul. Krzywoustego 126; 6 – 21 sierpnia
5. Katowice – Centrum Handlowe 3 Stawy, ul. Pułaskiego 60; 27 sierpnia – 11września
6. Łódź – Pasaż Łódzki, Al. Jana Pawła II 30; 17 września – 2 października;
7. Gdańsk – Centrum Handlowe Osowa, ul. Spacerowa 48; 8 – 23 października
8. Sosnowiec – Centrum Handlowe Sosnowiec, ul. Baczyńskiego 2; 29 października – 13 listopada.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Świat w 3D – wyjątkowa wystawa National Geographic

  1. To nie jest ani pierwsza ani największa taka wystawa w polsce !Pierwsza była już 2 lata temu w galerii Nizio a potem było jeszcze parę innych realizowanych przez Gajewskiego i szala zresztą ludzie z Nationala byli na tej pierwszej i skopiowali pomysł od nich łącznie z tym jakich aparatów używać i na jakim sprzęcie drukować.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s