Kutna Hora – kościana kaplica


Herb Schwarzenbergów

Kutná Hora, w 1996 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jest najciekawszym i najcenniejszym miastem w okolicach Pragi.

Dzisiejsza stosunkowo niewielka miejscowość to zaledwie cień średniowiecznego miasta, przez ponad 200 lat drugiego co do wielkości w Czechach, a w XIV w. liczącego tylu mieszkańców, ile ówczesny Londyn.

Wszystko wykonane jest z ludzkich kości!!

Zwiedzając Kutną Horę, nie powinno się pominąć przedmieścia Sedlec. Przy ulicy Zámeckiej mieści się tyleż zdumiewająca, co kontrowersyjna kaplica – kostnica. Patrząc na tę niewielką budowlę z zewnątrz, nie sposób domyślić się, co skrywa w środku. A wewnątrz zgromadzono kości 40 tysięcy osób chowanych przez długie lata na pobliskim cmentarzu!!  W 1870 r. władze kościelne zaproponowały Františkowi Rintowi wykorzystanie ich do ozdobienia świątyni. Efekt przechodzi wszelkie oczekiwania. Uczucia, które nami targają przechodząc przez drzwi kaplicy bywają bardzo różne. Atmosfera rodem z najgorszych horrorów niczym nie przypomina innych kościołów. Ciekawe ilu ze zwiedzających postanawia się tutaj pomodlić?

Z zewnątrz niepozorna w środku skrywa makabryczny wystruj

Z kości wykonano tu wszystko: napisy, kielichy, krzyże, nawet zwisający pośrodku wielki żyrandol, do którego konstrukcji posłużyły wszystkie elementy ludzkiego szkieletu. Makabrycznego nastroju dopełnia niesamowity herb Schwarzenbergów, na którym ptak dziobie głowę Maura.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s