Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO Rozszerzona


UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO spotkał się w Brazylii, by zdecydować, czy na świecie jest więcej miejsc nadających się do dodania ich do listy terenów zagrożonych. Podczas tego spotkania, komitet do obecnych 890, postanowił dodać kolejnych 21 miejsc.

UNESCO od dawna stara się chronić najbardziej szlachetne miejsca i zjawiska z całego świata i od dziesięcioleci wspiera wszelkie działania mające na celu ich zachowanie w jak najlepszym stanie. Co roku specjalny Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, który składa się z wielu przedstawicieli różnych organizacji międzynarodowych, spotyka się w celu ustalenia spisu miejsc, które należy dodać do listy oraz tych, które już nie są zagrożone i można je z niej usunąć. Tegoroczne, dziesięciodniowe spotkanie w Brazylii zaowocowało decyzją o dodaniu kolejnych 21 miejsc, co spowoduje wzrost ich całkowitej liczby do 911.

Inicjatywy UNESCO sięgają roku 1959, kiedy to rząd egipski podjął decyzję o utworzeniu ogromnej tamy, która miała chronić miejscowe świątynie Abu Simbel przed zalaniem. Ostatecznie zostały one jednak przeniesione w bezpieczniejsze miejsce, a rola UNESCO stopniowo rosła. W roku 1978 powstała pierwsza lista 12 chronionych zabytków, wtedy też powstał komitet, który ustanowił system kryteriów według jakich zabytki będą nominowane i wybierane.

Episkopat Albi we Francji

Istnieje wiele rodzajów nominacji do listy terenów chronionych, na przykład: „arcydzieło ludzkiego geniuszu”, czy „zjawisko naturalne”. W tym roku wśród 21 dodanych miejsc znalazły się między innymi: Bikini Atol na Wyspach Marshalla, miejsce wielu testów atomowych,  lasy tropikalne Atsinanana na Madagaskarze, Long Hanoi w Wietnamie, Sarazm w Tadżykistanie, miasto Episkopatu – Albi we Francji oraz siedemnastowieczny kanał w Amsterdamie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s