10 Najwyższych budynków świata


Najwyższe i największe budynki świata

Pierwszy „drapacz chmur” był budynkiem dziesięciokondygnacyjnym i dziś trudno byłoby go zauważyć wśród nowoczesnej zabudowy centrum dużego miasta.Współczesne wysokościowce mają ponad 100 pięter i wznoszą powyżej 400 metrów. Dziś taki drapaczy chmur, które dumnie piętrzą się ku górze  jest bardzo dużo. Poniżej przedstawiamy listę 10 najwyższych budynków świata.

10 : Empire State Building w Nowym Jorku.

Liczy 381 metrów wysokości i jest to wysokość tak zwana strukturalna, w którą nie wliczana jest anteny. Jest to budynek, który najdłużej  cieszył się mianem najwyższego na świecie bo ponad 40 lat! (1931-1970).

Empire State Building

9: Shun Hing Square, Shenzhen, Chiny.

Ma 384 metry wysokości i 69 pięter. W chwili ukończenia budowy był to najwyższy budynek w Chinach.

Shun Hing Square

8:  CITIC Plaza w Kantonie.

Oddany do użytku w 1997 roku budynek liczy 391 metrów wysokości i obecnie jest trzecim co do wysokości budynkiem w Chinach.

CITIC Plaza

7:  Two International Finance Centre w Hongkongu.

Liczy prawie 416 metrów wysokości.  Budynek ma 88 pięter.  Liczba 88 pięter ma w tym wypadku specjalne znaczenie, jako że 8 jest uważana za szczęśliwą w chińskiej kulturze ponieważ brzmi jak słowo „powodzenie”

Two International Finance Center

6 : Jin Mao Tower w Szanghaju, Chiny.

Liczy 420 metrów wysokości i jest obecnie drugim najwyższym budynkiem w Chinach.

Jin Mao Tower

5:  Willis Tower, Chicago, USA.

Zbudowany został w 1974 roku jako Sears Tower, obecną nazwę nosi od 2009 roku. Liczy 110 pięter i 442 metry wysokości. Jest najwyższym budynkiem Ameryki Północnej

Willis Tower

4: Petronas Towers, Kuala Lumpur,  Malezja.

Petronas Tower to dwie bliźniacze wieże – każda z nich liczy sobie po 452 metry wysokości – w latach 1998-2004 były to dwa najwyższe budynki świata.

Petronas Tower

3:  Shanghai World Financial Center w Szanghaju.

Początkowo miał mieć 460 metrów i 94 piętra, później jednak wysokość zwiększono do 492,3 metrów. Jest to obecnie najwyższy budynek w Chinach. Najbardziej charakterystycznym elementem wieżowca jest otwór w budynku, który najpierw miał być okrągły, jednak z powodu protestów, wywołanych skojarzeniami okrągłego otworu z flagą Japonii, w połowie 2005 roku zdecydowano się na otwór w kształcie trapezu o szerokości 50 metrów.

Shanghai World Financial Center

2:  Taipei 101, Tajpej, Tajwan.

Do 4 stycznia 2010 dzierżył przyznawany oficjalnie przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat tytuł najwyższego ukończonego budynku świata. Liczy 101 pięter i 509 metrów wysokości.  Stylem architektonicznym nawiązuje do tradycji azjatyckich. W budynku mieści się największy zegar odliczający czas.

Taipei 101

1:  Burdż Chalifa w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zdecydowanie prowadzi w rankingu najwyższych drapaczy chmur – liczy 828 metrów wysokości. Budynek posiada 169 pięter użytkowych. Ogólny wygląd i plan wieży nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu.

Burdż Chalifa

Ale na tym nie koniec. Kilka dni temu przedstawiono projekt najwyższego budynku świata, który ma powstać w Arabii Saudyjskiej i nosić nazwę Kingdom Tower. Niesamowity budynek ma liczyć ponad 1500 metrów wysokości! ! Najwyraźniej wyobraźnia architektów nie zna granic. Cóż może stanąć im na przeszkodzie w realizacji tego przedsięwzięcia? Nic? No cóż, być może Burdż Chalifa nie będzie dane zbyt długo cieszyć się tytułem najwyższego budynku świata.

Kingdom Tower ma mieć 1500m wysokośći!!

Aby lepiej móc sobie to wyobrazić… W poniższym linku znajdziecie zestaw 200 najwyższych budynków świata, zobacz na której pozycji plasuje się pałac kultury. link 

Największe budynki świata w skali
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s