Grecja – kraj mitów i słonca


Grecja to kraj niezliczonych zabytków

Uznawana za kolebkę zachodniej cywilizacji Grecja ma niewyobrażalnie wiele do zaoferowania. Grecja to kraj głównie górzysty. Najwyższym szczytem jest Olimp, którego wysokość wynosi 2917 metrów n.p.m. Grecja słynie z bogactwa smakowitych zapachów wyśmienitych tradycyjnych potraw. Kuchnia grecka jest uważana za jedną z najlepszych na świecie.

Republika Grecka zajmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego, Wyspy Jońskie, Kretę na Morzu Śródziemnym oraz archipelagi: Cyklady, Sporady, Dodekanez – łącznie 132 tys. km kw., w tym ponad 25 tys. km kw. stanowi powierzchnia wysp. Grecja ma ponad 10 mln ludności. Grecja ma niesamowicie bogatą historie. To tutaj żyli najsłynniejsi filiozfowie, którzy wpłynęli na rozwój całej kultury Europejskiej i w bardzo dużym stopniu przyczynili się do powstania kultury europejskiej takiej jaką my ją znamy. Wszędzie jest pełno starych świątyń poświęconych Zeusowi, Atenie, Afrodycie czy innym bogom greckim. Piękne piaszczyste plaże. Ciepła i przejrzysta woda.

Ruiny świątyni greckiej

Będąc w Grecji pierwszym miastem które warte jest zwiedzenia jest obecna stolica Grecji – Ateny. Większość zabytków antycznych znajduje się w tureckiej dzielnicy Plaka.Znajdziemy tam teatr Dionizosa, pochodzący z IV wieku p.n.e. lub świątynię Zeusa Olimpskiego, która była kiedyś największą świątynią w Grecji, liczącą 104 kolumn korynckich, próbę czasu przetrwało niestety tylko 15 z nich. Głównym i najczęściej odwiedzanym miejscem w Atenach jest Akropol z Partenonem, świątynią poświęconej bogini greckiej Atenie-patronki miasta. Akropol w starożytnej Grecji stanowił część miasta położona na wzgórzu. Od 2 połowy II tysiąclecia p. n.e. był to ogród warowny z siedziba władcy, później ośrodek kultu religijnego w miastach hellenistycznych.

Mapa Grecji z zaznaczeniem miejsc turystycznych

Kreta, wyspa długa długa na niemal 280 km, oferuje turystom malowniczy krajobraz, dziewiczą naturę, długie plaże, dużą ilość zabytków historycznych oraz wspaniałą kuchnię grecką. Domy na tej wyspie są przeważnie koloru biało-niebieskiego, co podkreśla niezapomnianą atmosferę tego obszaru. Tutaj narodziły się jedne z pierwszych cywilizacji w Europie. Około 2600 – 1100 p. n. e. był to ośrodek kultury zwanej kretońską. Miejsca godne odwiedzenia na Krecie: Iraklion, Knossos gdzie znajduje się jeden
z największych pałaców pochodzących z czasów minojskich. Było ono siedzibą władców wyspy w 1 połowie II tysiąclecia p. n.e. Związanie było z mitem o Minotaurze, Tezeuszu i Ariadnie. Polecam Praktyczny przewodnik po Krecie.

Ruiny pałacu w Knossos

Cyklady jest to archipelag wysp na morzu Egejskim. Każda z wysp ma swój charakter i tradycje. Do  najczęściej odwiedzanych wysp  należy Ios i Sikinos. Ze względu na masowy napływ turystów praktycznie wszystko na wyspie est im podporządkowane przez co wyspy zatraciły tradycyjny styl i charakter. Druga najpopularniejsza wyspa to Mykenos. Jej charakterystycznymi cechami są plaże dla nudystów, liczne kluby i kawiarnie. Wyspa Serifos jest jedną z wysp, która nie została jeszcze zmieniona na potrzeby przez co w dużym stopniu zachowała swój oryginalny charakter.  Z wyspa związany jest jeden z mitów o Perseuszu, który aby obronić swoja matkę Danae, przed królem Polidektesem przybył na wyspę z głową meduzy. Ciekawe górskie pejzaże tworzą urok tej wyspy nadającej się idealnie do pieszych wędrówek. Latem radze wyposażyć się w duży kapelusz i krem z porządnym filtrem ponieważ słońce praży tutaj niemiłosiernie. Tutaj leży też słynna Santorini jedna z najpiękniejszych greckich wysp, słynąca ze swych czerwonych klifów, czarnych plaż i białych domków.

Malownicza wyspa Santorini

Meteora pod tą nazwą kryje się godny podziwu kompleks klasztorów, pochodzących z XIV-XVI wieku, który znaleźć można na obszarach niziny w pobliżu miasta Tessaloniki, na północ od miasta Kalambaka. Pierwotnie 24 klasztorów zostało tu kiedyś zbudowanych na terenach piaskowcowych przez mnichów greckokatolickich. „Meteora” w tłumaczeniu oznacza „wiszące w powietrzu.” Obecnie mnisi mieszkają w pięciu klasztorach. Jeżeli mnisi chcieli opuścić klasztor, musieli być spuszczani ze skał w specjalnym koszu na linie. W roku 1988 została Meteora włączona na listę organizacji UNESCO. W udostępnionych dla turystów klasztorach wamagane jest schludne ubranie. Ramiona zwiedzających muszą być zawsze zakryte, mężczyźni muszą mieć długie spodnie a spódniczki kobiet powinny być dostatecznie długie, by zakrywały co najmniej kolana.

Kompleks klasztorów Meteora

Dobrym rozwiązaniem dostania się da Grecji są tanie linie lotnicze, które oferują w miarę tanie przeloty do stolicy. Na przykład easyjet proponuje przeloty z Berlina do Aten za ok 90-100 euro

Przydatne informacje dla udających się:

  • Turyści udający się do Grecji z zamiarem nurkowania powinni uzyskać zezwolenie na nurkowanie w urzędzie portowym właściwym dla miejsca pobytu w Grecji
  • Niedozwolone jest wydobywanie z dna morskiego jakichkolwiek przedmiotów (prawo o ochronie zabytków przewiduje dotkliwe kary).
  • W większości klasztorów dostępnych dla turystów od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, w szczególności długiej spódnicy lub spodni. Nie jest tolerowany strój plażowy.
  • Urzędy pracują przeważnie w godz. 8.00-14.00 od poniedziałku do piątku (dotyczy to także banków).
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Grecja – kraj mitów i słonca

  1. Pingback: Link K Schwartz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s