10 najbardziej kolorowych miast na świecie


Kolorowo?

Portal internetowy environmentalgraffiti.com wybrał 10 najbardziej kolorowych miast świata. Co ciekawe w zestawieniu znalazło się jedno miasto z Polski. Zgadnijcie jakie?

10. Jaipur, Indie

Jaipur

Nazwa miasta pochodzi od imienia władcy radźpuckiego Jai Singha II. W 1727, kiedy państwo Mogołów przeżywało już kryzys, zdecydował on o przeniesieniu stolicy z pobliskiego fortu Amber do nowo wybudowanego miasta. Stąd Jaipur, w przeciwieństwie do wielu innych indyjskich miast, charakteryzuje się regularną, podzieloną na kwartały zabudową (obecnie otoczone murami Stare Miasto znajduje się w północno-wschodniej części Jaipuru).

9. Bergen, Norwegia

Bergen

Założone w 1070 (lub 1069) roku, przez Olafa III Bergen jest drugim co do wielkości miastem kraju, liczy 250 000 mieszkańców (2008). Nazywane jest bramą do fiordów i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Panuje tu specyficzny klimat – występuje tu największa na świecie suma opadów.

8. Lima, Peru

Lima

Pierwotnie Ciudad de los Reyes, czyli „Miasto Królów”. Założone w 1535 przez Francisco Pizarro. Od 1821 stolica wicekrólestwa Peru, a następnie republiki Peru. Miasto wielokrotnie niszczone przez trzęsienia ziemi. Lima pomimo wielokrotnych zniszczeń posiada szereg zabytków, m.in. katedrę z XVI wieku, zespół pałacu prezydenckiego oraz kościół i klasztor św. Franciszka. Zespół urbanistyczny starego miasta został w roku 1988 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

7. Guanajuato, Meksyk

Guanajuato

Pierwsze stałe osiedla ludzkie w Guanajuato datują się na 500 r. p.n.e. Na obszarze tym istniała tzw. „kultura Chupicuaro”, która pozostawiła po sobie znaczącą spuściznę kulturalną i religijną.W 1988 roku historyczne centrum miasta Guanajuato oraz położone tu kopalnie srebra wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

6. Nyhavn, Dania

Nyhavn

Kanał portowy Nyhavn jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc Kopenhagi. Nyhavn został zbudowany w latach 1671 – 73 z inicjatywy króla Christiana V, którego zamysłem było przybliżyć ruch wodny i handel do centrum miasta, oraz zezwolić handlarzom wybudować swe domy wzdłuż kanału. Większość kamienic nad kanałem ma ponad 300 lat, najstarsza z nich – o numerze 9, została zbudowana w 1681 r., obecnie znajduje się w niej restauracja Leonore Christine.

5. Longyearbyen, Norwegia

Longyearbyen

Longyearbyen – stolica Svalbardu, liczy ponad 1,8 tys. mieszkańców. Islandzkie kroniki podają informacje o odkryciu Svalbardu w 1194. Rosyjscy naukowcy utrzymują, że wyspa została zasiedlona przez rosyjskich osadników w XV wieku. W 1596 do wyspy dotarł holenderski podróżnik Willem Barents. W miejscu obecnego osiedla w XVI-XVIII istniała osada myśliwska, w której mieszkali łowcy przygód i myśliwi z całej Europy Północnej. Pod koniec XIX wieku odkryto tu bogate złoża surowców mineralnych, a w 1899 rozpoczęto wydobycie węgla kamiennego. W 1906 osadę Longyearbyen założył John Munroe Longyear, główny właściciel firmy Arctic Coal Company of Boston.

4. Wrocław, Polska

Wrocław

Wrocław jaki jest każdy wie 🙂 Co by złego o mieście nie mówić, każdy potwierdzi że jest ono niezwykle kolorowe – zwłaszcza Rynek Główny, Rynek Solny, Psie Budy i Ostrów Tumski.

3. La Boca, Buenos Aires, Argentyna

La Boca

La Boca – portowa dzielnica Buenos Aires, jedna z 47 dzielnic (barrios) stolicy Argentyny. Położona na południowy wschód od centrum miasta. Nazwę (La Boca – usta) zawdzięcza swemu położeniu u ujścia rzeki Riachuelo do rzeki La Plata. W dzielnicy znajduje się siedziba jednego z najpopularniejszych klubów sportowych Argentyny – Boca Juniors, a także stadion La Bombonera. Nagrywany był tam serial argentyński „Sos mi vida”. Wizytówką turystyczną dzielnicy jest uliczka Caminito.

2. Willemstad, Antyle Holenderskie

Willemstad

Willemstad – stolica Curaçao (terytorium autonomicznego Holandii), położona na wyspie Curaçao, do 10 października 2010 stolica Antyli Holenderskich. Dawniej Willemstad był centrum rafineryjnym dla firmy Royal Dutch/Shell, obecnie ma głównie znacznie turystyczne (znajduje się w nim m.in. kilka kasyn). Ze względu na walory historyczne stare miasto i port zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

1. Riomaggiore, Italia

Cinque Terre

Cinque Terre zostały uznane przez UNESCO, Własnością światową ludzkości’ w roku 1997 i dziś stanowią Park Narodowy i Chronioną Strefę Morską. Obszar Cinque Terre oplata wybrzeże, rozciągające się od Punta Mesco, przez Levanto, aż do Punta Montenero, obok Portovenere, 10 kilometrów na wschód od Spezia, wstążka ziemi i skały długości 15 kilometrów i szerokości 3, która błądzi między morzem a wzgórzami. Przytulone do skał, umiejscowione między wzniesieniami górskimi opadającymi wprost do morza znajdują się Cinque Terre: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola e Riomaggiore, którego długa izolacja, spowodowana trudnością połączeń, (prace nad linią kolejową Genova – La Spezia zakończyły się w 1874 roku) pomogła w zachowaniu uroku wioski.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s