Zamek w Malborku – Stolica Krzyżaków


Zamek w Malborku

Zamek w Malborku jest dawną siedzibą władz zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwanym potocznie Krzyżakami.

Zaczęło się od krucjat. Po zajęciu Ziemi Świętej i utworzeniu na tych terenach nowego państwa chrześcijanie mieli trudności z obronieniem ludności i mosowo przybywających do Ziemi Świętej pielgrzymów.  Potrzeba było regularnej armii. Zaczęto powoływac do istnienia zakony, których było sporo, liczyły się jednak tylko trzy, Rycerze Jerozolimskiego Szpitala św. Jana Chrzciciela-Joannici, Zakon Ubogich Rycerzy Świątyni-Templariuszy i Zakon szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, nam znanych jako Krzyżaków.

Widok na główną bramę

Ci ostatni powstali podczas trzeciej krucjaty około roku 1191.  Po krucjatach nadane im zostały ziemie we Włoszech. Jednakże to nie wystarczało żeby zaspokoić ambicje wielkich mistrzów. Tymczasem na Mazowszu Cystersi z Łekna i zakon rycerski Braci Dobrzyńskich (też tworzyli go Niemcy) powołany przez księcia Konrada nie dawali sobie rady z chrystianizowaniem Prusów, którzy nie chcieli przyjąć wiary chrześcijańskiej i systematycznie łupili Mazowsze i Pomorze. W 1226 r. księżna Jadwiga Śląska, późniejsza święta, namówiła księcia mazowieckiego Konrada, by zaprosił zakon krzyżacki. Ten tak zrobił, nadając przy tym mu w dzierżawę Ziemię Chełmińską. A cesarz Fryderyk II i papież Grzegorz IX zezwolili Zakonowi na założenie na terenach odebranych Prusom własnego księstwa, będącego częścią Cesarstwa Rzymskiego, ale także lennem książąt mazowieckich.

Malbork - tak wyglądał kiedyś

W ten oto sposób Krzyżacy znaleźli się na terenach polski. Potem jak pokazuje historia miały wynikające z tego dalekosiężne problemy ponieważ zakonnicy nie chcieli już opuścić raz przyznanych im przez papieża ziem.

Zamek w Malborku jest  największym w Europie zamkiem z cegły.  A jego nazwa Marienburg oznacza gród Marii, patronki zakonu. Powstał na prawym, wschodnim brzegu Nogatu. W ciągu 40 lat do jego budowy zużyto ok. 12 tys. ton kamieni fundamentowych i 3,5 mln ręcznie formowanych i wypalanych cegieł. Budowa najstarszej części malborskiego zamku – Zamku Wysokiego, rozpoczęła się w latach 1274–1275 – wzniesiono jego mury obwodowe. Budowa skrzydeł wewnętrznych trwała do 1300 roku. W latach 1295-1302 wzniesiono mury obwodowe Średniego Zamku, a do 1330 roku zbudowano m.in. Wielki Refektarz i Pałac Wielkiego Mistrza. 14 września 1309 roku do Malbork oficjalnie stał się stolicą zakonu.

Fortyfikacje obronne

W pierwszej połowie XIV wieku rozbudowany został kościół zamkowy i kaplica św. Anny, gdzie chowani byli wielcy mistrzowie, mieszczące się na Zamku Wysokim. Przy kościele ustawiono ogromną 8-metrową statuę Matki Boskiej. Została ona zniszczona w roku 1945.

Bitwa pod Grunwaldem

Po bitwie pod Grunwaldem zwycięskie wojska Polskie oblężyły miasto, nie udało im sie jednak go zdobyć. Prawie pół wieku od tego wydażenia zamek stał się polską własnością. Dowódca czeskich wojsk najemnych Ulryk Czerwonka rozwścieczony z powodu niezapłaconego żołdu zajmuje zamek. W roku 1457  król Kazimierz Jagiellończyk zapłacił Czechom 190 000 florenów, zamek stał się polską własnością.

To co możemy oglądać dzisiaj różni się jednak od oryginalnej konstrukcji Krzyżackiej i jest wynikiem prac renowacyjnych przeprowadzonych pod koniec lat 50 gdyż w wyniku wojny zamek został w poważnej części zniszczony. Wyraźnie widać, że wieża zamkowa jest niższa bo istnieje obawa, że naruszona konstrukcja może nie wytrzymać ciężaru nadbudowy. Jeśli by chcieć wznieść wieżę w oryginalnej wysokości, należałoby ja budować od zera, zaczynając od nowych fundamentów.

Jak widać zamek ten ma bardzo bogatą historie i choć nam Polakom kojarzy się raczej mrocznie i wzbudza mieszane uczucia to pod względem architektonicznym jest naprawdę niesamowitą konstrukcją.

We wnęce kaplicy widzimy 8-metrową figurkę Marii

Do dziś przechodząc przez bramę miasta można poczuć klimat średniowiecznej warowni, ma się wrażenie przeniesienia się o 6 wieków w tył. Na zamku odbywają się różne imprezy, walki rycerzy a nawet szturm miasta przez wojska Jegiełły.

W 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Bilety są niestety dość drogie, 35 złotych od osoby i dodatkowo 15 złotych za robienie zdjęć w komnatach, a jak jechać do Malborka i nie robić zdjęć? A więc za całość trzeba liczyć ok 50 od osoby, co jest raczej drogo, są jednak zniżki na grupowe bilety co może być dobrym rozwiązaniem.

Zobacz też 10 najpiękniejszych zamków w Polsce, Najpiękniejsze zamki nad Loarą

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Zamek w Malborku – Stolica Krzyżaków

  1. Obrazek podpisany jako brama główna przedstawia baszty mostowe (a że były mostowe widać na rysunku niżej). Brama główna jest i zawsze była po północnej stronie.

  2. Witam. Piszę bloga informacyjnego – koncentruję się na nowinach z rejonu śląska, jednak dodaję dodatkowo wskazówki i artykuły
    z przeróżnych sfer życia. Jeśli masz chęci – spójrz
    do mnie, zostaw linka, cokolwiek. Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s