W Chinach żye już 1,34 mld Chińczyków


Chinka Zhang Ziyi

Liczba mieszkańców Chin wzrosła w 2010 r. o 6,3 mln, do 1,34 mld – podało w poniedziałek krajowe biuro statystyczne. Zdaniem ekspertów oznacza to umiarkowany wzrost i wskazuje, że Chiny mogą złagodzić obowiązującą od 30 lat politykę jednego dziecka.

Liczbę mieszkańców oszacowano na podstawie wstępnych danych zebranych podczas badań ankietowych. Wynika z nich, że w 2010 roku przybyło w Chinach 6,3 mln ludzi. Dokładniejsze dane mają być znane w ciągu najbliższych miesięcy, kiedy rząd podliczy wyniki przeprowadzonego w 2010 roku spisu ludności – pierwszego od 10 lat.

Prognozy wzrostu ludności dla Chin

Od 1981 roku rząd, by kontrolować populację, wprowadził limity, zgodnie z którymi rodziny zamieszkujące miasta mogą mieć jedno dziecko, a mieszkające na wsi dwoje.

Tempo wzrostu populacji w Chinach maleje od 1987 roku i amerykańskie władze szacują, że liczba ludności tego kraju osiągnie 1,4 mld w 2026 r., a Indie prześcigną go jako najludniejszy kraj świata w 2025 roku.

Podróż za jeden uśmiech – Autostop

Specjaliści uważają, że na spowolnienie tempa wzrostu wpływ ma zarówno polityka planowania rodziny, jak i postępująca urbanizacja kraju i wzrastająca zamożność jego obywateli. Zdaniem rządu limity urodzin spowodowały, że w ciągu 30 lat urodziło się 300 mln mniej dzieci.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s