Podróż za jeden uśmiech – Autostop


Podróż za jeden uśmiech – Autostop

Co jest potrzebne by dojechać za darmo na drugi kraniec Europy? Na pewno przyda się trochę fantazji i odwagi. A do tego kciuk i uśmiech …  i w drogę. Autostop jest najlepszym sposobem na poznanie świata.

Czy istnieje definicja autostopu? (ang. hitchhiking) Ciężko powiedzieć, ale jak już sama nazwa wskazuje, z autostopem mamy do czynienia gdy „stopujemy” czyli zatrzymujemy przygodnie napotkane auta. Kiedyś całkowicie spontaniczny i „tradycyjny”, dziś w erze internetu coraz bardziej przekształca się w tzw. e-autostop. Kiedyś z tej formy korzystał niemal każdy, dziś w zasadzie są to już pasjonaci, tramperzy itp.

Jaka jest historia tego środka lokomocji i jaka czeka go przyszłość?

O autostopie śpiewali The Rolling Stones w piosence Hitch Hike:

Historia

Źródła autostopu wiążą się z początkami przemieszczania się człowieka za pomocą urządzeń napędzanych silnikiem, czyli ogólnie rzecz biorąc z rozwojem motoryzacji. Ale jest jeszcze jedna sprawa: Czesław Robotycki w antologii „Autostop polski” tłumaczy go tradycją „(…) goszczenia człowieka, który jest w drodze (…) gdy turystę traktowano w takich samych kategoriach jak pielgrzyma”.

Prapoczątek autostopu w USA mają związek z rozbudową dróg, między innymi z powstaniem w 1926 r. łączącej Chicago i Los Angeles Route 66 – symbolu autostopowych podróży. Do jego rozwoju w Europie przyczyniły się … obie wojny światowe. Dlaczego? Z tego rodzaju transportu korzystali tak i żołnierze, tak i pielęgniarki, którzy używali autostopu jako sposobu poruszania się po ogarniętej wojną Europie.

Autostop był produktem odwilży 1956 r. Polska okazała się fenomenem w całym bloku komunistycznym, bowiem gdzie indziej podróżowanie „na łebka” było nielegalne. Kierowca ciężarówki, którego by przyłapano na podwożeniu przygodnych pasażerów, mógł dostać mandat. Pasażerom, gdyby się przyznali, że podróżują bez celu lub, co gorsza, traktują podróż jako cel sam w sobie, groziło kolegium za włóczęgostwo.

Autostop a la lata 70 🙂

Pierwsza legalna podróż autostopem w Polsce była udziałem Bogusława Laitla i Tadeusza Sowy. Gdy otrzymali zezwolenie z komendy milicji w Krakowie,  wyruszyli w 1957 r. w trasę dookoła Polski z hasłem: „Ten kierowca fajny chłop – co popiera auto-stop” 🙂

W 1957 roku autostop został też sformalizowany i zinstytucjonalizowany. Polegało to na tym, że biura turystyczne na początku sezonu wakacyjnego sprzedawały chętnym specjalne książeczki autostopowe w formie małych zeszycików, wewnątrz których znajdowały się kupony, które osoba podróżująca autostopem zostawiała kierowcy.

Książeczki autostopu '78 - '81

Każdy kupon miał wydrukowaną liczbę kilometrów i zamierzeniem organizatorów „Akcji Autostop” było zachęcenie kierowców do zabierania autostopowiczów i gromadzenia kuponów. Na koniec sezonu kierowcy mogli przesłać kupony do biura organizatorów; ten z nich, który zgromadził kupony na największą ilość kilometrów wygrywał i otrzymywał jakąś cenną nagrodę, inne nagrody rozlosowywano pomiędzy pozostałymi uczestnikami akcji. „Akcja Autostop” w tej zinstytucjonalizowanej formie cieszyła się w Polsce dużym powodzeniem do końca lat siedemdziesiątych.

Spis treści książeczki autostopu

Teraźniejszość

Jak już wspomniałem na wstępie, obecnie coraz bardziej popularny staje się tzw. e-autostop, czyli kojarzenie ze sobą kierowcy i pasażera jadących na tej samej trasie przy pomocy specjalnie do tego celu stworzonych serwisów internetowych. Najpopularniejsze to:

 • autostop.com.pl – Masz wolne miejsce w aucie? Szukasz transportu? – tutaj zamieścisz bezpłatne ogłoszenie! Podróże, wyjazdy weekendowe, dojazdy do pracy.
 • nastopa.pl – Jest serwisem przeznaczonym dla kierowców i pasażerów. Jedni jak i drudzy mogą zamieszczać ogłoszenia informujące o podróży. Kierowcy w swoich ogłoszeniach deklarują chęć zabrania pasażera, natomiast pasażerowie ogłaszają się w poszukiwaniu transportu.
 • autostopem.net – wielka przygoda, podróżuj za darmo! Autostop to szansa na poznanie świata. Znajdź kompana – Forum – Poradnik autostopowicza – Mapa dla autostopowiczów
 • stopem.pl – Autostop w Internecie to miejsce gdzie możesz znaleźć pasażera swojej podróży ( zabrać kogoś nastopa) lub zaoferować autostopowiczowi wspólna podróż.
 • jazdazagrosze.pl – Internetowy autostop. Dzięki 17 portalom w 17 wersjach językowych jesteśmy w stanie dotrzeć do 98% użytkowników internetu w Europie.

Poradnik Autostopowicza

Autostop mimo wszystkich swoich zalet jest niebezpiecznym środkiem transportu i powinno się o tym pamiętać. Oto proste sposoby na zminimalizowanie ryzyka kradzieży:

 • najważniejsze rzeczy (pieniądze, dokumenty) zawsze trzeba nosić przy sobie ukryte
 • w portfelu powinno się mieć tylko część pieniędzy, reszta po kieszeniach a większe kwoty ukryte
 • NIE WOLNO wsadzać plecaka do bagażnika!!

Gdzie łapać?

 • Stopa najlepiej łapie się na końcu albo za miastem.
 • Najlepsze są miejsca, z których jesteśmy dobrze widoczni, gdzie samochody muszą jechać wolno (za skrzyżowaniami, światłami, rondami itp.) oraz gdzie można się zatrzymać (zatoczki autobusowe i pobocza).
 • Nie stawać za znakami zakazującymi zatrzymywanie się, przy ciągłej linii, przed mostami, wiaduktami czy tunelami.
 • Autostop na autostradach wygląda tak, że jeździ się od wjazdu do wjazdu lub od stacji do stacji.

Jak łapać?

Najprostszy sposób to wyciągnąć rękę i czekać. Nie powinno się przypominać żadnych subkultur. Bagaż – najlepiej jeśli leży przed nami na poboczu. Nie chowamy w krzakach ani bagaży ani współtowarzyszy podróży. Można też napisać na tabliczce nazwę miejscowości do której się wybieramy lub przez którą mamy zamiar przejechać. Najlepiej jest wybrać miasto z którego łatwo będzie pojechać dalej. Niektórzy pytają o stopa kierowców stojących na stacji benzynowej lub parkingu/

Podsumowanie

Autostop w latach ’70 był zjawiskiem kultowym. Gwiazdy estrady poświęciły mu piosenki, z najbardziej znanym do dziś przebojem Karin Stanek – hymn polskich autostopowiczów.

O autostopie opowiadał też serial „Podróż za jeden uśmiech” według powieści Adama Bahdaja. TOLEK BANAN 🙂

Dziś już nikt o tym nie śpiewa, nikt filmów nie kręci. Niestety, autostop jako instytucję rozmontował upadek komunizmu. Choć jego czasy świetności dawno już minęły, to nadal – co jest bardzo pocieszające – widujemy osoby które z wyciągniętym w górę kciukiem, za jeden uśmiech potrafią przejechać całą Europę …

PS. W autostopie jedna jest prawda:

Co racja to racja ...
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Podróż za jeden uśmiech – Autostop

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s