Niepokonani – The Way Back [Film]


The Way Back, Niepokonani

Jednym zdaniem – prawdziwy film o podróżach … Niepokonani, The Way Back.

Opis Filmu:

W 1940 roku grupa śmiałków pochodzących z różnych krajów ucieka z sowieckiego gułagu. Bez mapy czy kompasu uciekinierzy podejmują się niemożliwego – od Syberii, przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje docierają aż do Indii. Niezwykła podróż przez 6000 km pełna jest heroicznej walki o przetrwanie. Pomimo różnic kulturowych i barier językowych przyświeca im wspólny cel – chcą odzyskać utraconą wolność. Nie sprzyjają im mordercze mrozy i nieznośny upał. Przemierzają pieszo najbardziej niezwykłe i niebezpieczne rejony świata, ucząc się przebaczać i odzyskiwać utracone w gułagu człowieczeństwo. Główną rolę w filmie gra dobrze znany polskim kino maniakom, i nie tylko 🙂 Colin Farrell.

The Way Back, Niepokonani

PREMIERA: w Polsce 8 kwietnia 2011 , na Świecie 3 września 2010

Jaka jest prawda o ucieczce?

Scenariusz filmu jest luźno oparty na głośnej książce pt. „The Long Walk” (Długi Marsz) Sławomira Rawicza. Po jego śmierci historycy uznali jednak, że Rawicz z żadnego łagru nie uciekł. Rzeczywiście był więziony ale objęła go amnestia ogłoszona po podpisaniu paktu Sikorski – Majski. Został zwolniony i nieludzką ziemię opuścił wraz z armią Andersa. Najprawdopodobniej jednak taka ucieczka się odbyła, a Rawicz ukradł historię innemu Polakowi, który relację z ucieczki zdał polskim władzom na uchodźstwie. Tym uciekinierem prawdopodobnie mógł być Witold Gliński obecnie żyjący w Kornwalii. Świadczą o tym zeznania amerykańskiego oficera stacjonującego w Indiach który twierdzi że przesłuchiwał Polaków którzy uciekli z Syberii, a ponadto analiza korespondencji dyplomatycznej między między placówkami w Indiach i Londynie potwierdza fakt w jednym ze szpitali w Kalkucie odbywała rekonwalescencję grupa Polaków która uciekła od Sowietów. Oczywiście historia wspominana przez Glińskiego nie jest tak bardzo sfabularyzowana, a bohaterowie w czasie ucieczki nie zachowywali się tak nieskazitelnie jak w książce Rawicza.

Ciekawostka: W maju 2010 roku polska ekspedycja The Long Walk Plus ruszyła śladami bohaterów, by przekonać się jak wyglądała i czy w ogóle była możliwa pierwotna wyprawa.

Zwiastun filmu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s