Najpiękniejsze zamki nad Loarą


Każdy chyba słyszał o słynnych zamkach nad Loarą. Siedziby królów, miejsca wypadów na polowania, mieszkania dla arystokracji francuskiej.  Żyli w przepychu podczas gdy inni umierali z głodu, jeden z powodów wybuchu rewolucji francuskiej w puzniejszym czasie. Dziś możemy podziwiać kunszt rzeźbiarzy, architektów, malarzy czy ogrodników tamtych osławionych lat.

Zamek Chambord jest bez wątpliwości najbardziej znanym i największym zamkiem położonym nad Loarą. Trochę dziwne jak na zamek, który miał służyć tylko jako loża na czas polowań, które urządzał Franciszek I. Konstrukcja zamku zaczęła się w roku 1519 . Projektantem tego słynnego zamku był nie kto inny jak sam Leonardo da Vinci Położony w sercu gęstych, często ukrytych we mgle lasów. Zamek otoczony jest zabudową w kształcie prostokątu .  Sam zamek jest naprawdę imponujący, ma 440 pomieszczeń i 365 kominków.  Niestety dziś zamek jest praktycznie pusty, jednakże ze względu na przepiękna architekturę jak godny wizyty. Cena biletu wynosi 9.50 euro.

Chomborad - największy zamek nad Loarą

Zamek Chenonceau – unikatowy, gdyż  zbudowany na moście, przerzuconym przez rzekę Cher. Często nazywany również Chateau des dames(Zamek Dam) ze względu na sześć jego właścicielek, które stopniowo go rozbudowały. Były to Katherine Briçonnet, Diana de Poitiers, która jako ulubienica króla otrzymała od niego ten zamek, królowe Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska oraz Louise Dupin i Marguerite Pelouze.

.
Zamek Chenonceau jest zbudowany na moście

Chateau d’Amboise.  Ten zamek zbudowany na styl średniowieczny a usytuowany na imponującym wzgórzu dominuje nad okolicą. Zbudowany  w miejscu starej warowni jeszcze z okresu Rzymskiej dominacji w tym regionie. W 1431 roku Karol VII dołączył ten zamek do korony i rozkazuje częściową rozbudowę. Następnie Ludwik XI wzmacnia budowle obronne zamku, po czym zamieszkuje tutaj jego żona. Ale to dopiero Karol VIII rozkazuje poważną przebudowe która trwa nieprzerwanie przez  6 lat i w większym stopniu nadaje mu dzisiejszą formę. Aby dostać się do zamku trzeba sporo się namaszerować dlatego przygotujmy się kondycyjnie do tej wyprawy.

Chateau d'Amboise dominuje nad okolicą

Château d’Angers. W sercu miasta Angres uznanego za miasto sztuki i historii, znajduje się potężna twierdza, której towarzyszą 17 imponujących wież. Z zewnątrz wygląda na nieprzyjemną, zimną twierdze, w której nie ma nic oprócz starych magazynów na proch. Nie dajmy się zwieść! Wewnątrz kryje się przyjemna rezydencja księcia z Anjou. Zabudowa w stylu gotyckim, ogrody niczym nie przypominają niegościnnej twierdzy. Cana biletu to 6 euro od osoby.

Zamek w Angres z pozoru jest nieprzyjemną, zimą twierdzą

Zamek królewski w Blois(Château Royal de Blois). Była to ulubiona rezydencja królów francuskich w czasach renesansu. Zamek zbudowany jest w stylu od gotyku do stylu epoki klasycznej. Każde skrzydło okrążające plac cnetralny świadczy o innej epoce. W zamku znajduje się również muzeum sztuki pięknej i jubilerstwa.

Zamek w Blois był ulubioną rezydencją królów francuskich

Dwór  Clos Lucé(Manoir du Clos Lucé). To tutaj Leonardo da Vini spędził 3 ostatnie lata swojego życia pochłonięty do reszty tysiącem zainteresowań aż do śmierci 2 maja 1519 roku. Możemy tutaj znaleści wspaniałe maszyny konstrukci da Vinci takie jak aeroplan, automobil, helikopter, czołg, most obrotowy i wiele innych. Jest to również domena jedna z najlepiej umeblowanych w całej dolinie Loary. Odpocząć będziemy mogli w romantycznym  sześciu-hektarowym parku w stylu angielski i włoskim.

Clos Lucé to tutaj ostatnie lata życia spędził Leonardo da Vinci

Te parę zamków nie są oczywiście wszystkimi, która wręcz trzeba zobaczyć  wybierając się do tej części Francji. W rzeczywistości jest ich tam tak wiele że nie starczyło by dni aby je wszystkie opisać w stopniu jaki na to zasługują.

Zobacz też 10 najpiękniejszych zamków w Polsce, Zamek w Malborku.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Najpiękniejsze zamki nad Loarą

  1. Great post. I wwas checking constantly this blog and I am impressed!
    Extremely helpful information particularly the last part :
    ) I care for such information a lot. I was loooing for this
    certain information for a very long time. Thank you
    and best of luck.

  2. Może warto dodać, że zamek Chenonceau jest pierwowzorem i miejscem rozgrywania akcji książce Z. NIenackiego „Pan samochodzik i Fantomas” 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s