Park Narodowy Durmitor – Czarnogóra


Krasowe góry Durmitor

Góry Durmitor w Czarnogórze nie należą ani do najwyższych ani do największych na świecie, nawet na naszym kontynencie są zaledwie średnikami. Mimo to wiele osób twierdzi, że drugich takich nie ma w całej Europie. Góry Durmitioru to główna atrakcja Parku o tej samej nazwie. Ale nie jedyna. Nie przypadkowo miejsce to trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Durmitor ukryty jest wysoko w czarnogórskich górach i nie jest łatwo tam dojechać. Komunikacja publiczna kursuje w tych rejonach rzadko, a żeby dojechać własnym samochodem, trzeba się sporo się natrudzić pokonując liczne, prowadzące na górę serpentyny. Warto jednak zdobyć się na taki trud – Park Durmitior wynagrodzi nam go pięknem i majestatem tutejszych gór.

Mapa NP Durmitor

Bazą wypadową w góry Durmitor jest miejscowość Żabljak. Nie ma w nim zbyt wiele hoteli, a jeśli już, to te z górnej półki, gdzie za nocleg trzeba zapłacić spore pieniądze. W miejscowości i jej najbliższej okolicy jest za to sporo pensjonatów i kwater prywatnych. Za dobę trzeba tam zapłacić ok. 10-15 euro od osoby. Większość turystów wybiera jednak – choć to trochę nielegalne 🙂 nocleg na terenie parku. Ciekawym miejscem na taki wyczyn jest chata pasterzy w dolinie Lokvice.

Bacówka w dolinie Lokvice.

Historia

Park Narodowy Gór Durmiotor powstał w 1952 roku. Początkowo obejmował on tylko same tereny górskie. W 1978 roku włączono w jego skład kanion rzeki Tary oraz Jezioro Zabojskie w masywie Sinjajevina.  Łączny obszar parku liczy obecnie 321 km². Tereny te zostały w 1980 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego jako rezerwat biosfery.

Ciekawostki

  • Nazwa Durmitor pochodzi z języka celtyckiego (lud ten rozprzestrzenił się nie tylkow północ nej Europie, ale zamieszkiwał też południe kontynentu) i w wolnym tłumaczeniu oznacza tyle co „wody płynąca z gór” czy „góry ociekające wodą”.
  • Leżący na terenie Parku Żabljak to najwyżej położone miasto w Czarnogórze – 1450 m n.p.m. Miejscowość zawdzięcza swoją nazwę niezwykle głośno kumkającym żabom, które upodobały sobie pobliski strumień. Wieczorem ten dźwięk wypełnia całą dolinę.
Dolinia Lokvice w porannej mgle

Atrakcje

Główną atrakcję parku stanowi słynny Kanion Tara, przecinający góry i płaskowyż na odcinku 100 km. Jest to drugi co do wielkości kanion na świecie (po Wielkim Kanionie w USA). Miejscami jego głębokość dochodzi nawet do 1300 metrów. Na terenie parku zawieszony jest również jeden z najwyższych mostów Europy – Most Đurđevića Tara, którego historię opisywaliśmy niedawno. Popularną rozrywką w regionie jest rafting na rzece Tara. Spływy organizują liczne biura podróży w Czarnogórze, których przedstawicielstwa znajdują się także w Żabljaku.

Rafting na Tarze

Góry

Park to w głównej mierze góry. Najwyższym tutejszym szczytem jest Bobotov Kuk (2523 m n.p.m.). W promieniu 6 km od niego znajduje się 18 szczytów osiągających ponad 2300 m n.p.m.

Widok z Bobotov Kuk, w dolinie Jezioro Skrcko

W Durmitorze znajduje się najdłuższa w dawnej Jugosławii jaskinia od Vjetrenim brdima (długość 1800m, szerokość 897 m.) do której wejście jest na wysokości 2196 m n.p.m. Inną popularna jaskinią jest Lodowa Jaskinia.

Lodowa Jaskinia

W masywie znajduje się 16 jezior polodowcowych położonych w głębokich dolinach i cyrkach. Największe i najpopularniejsze to Czarne Jezioro.

TRASY: Wędrówki po Durmitorze wymagają bardzo dobrej kondycji. Szlaki są długie i żmudne, a schronisko jest niewiele.

1. Najciekawsza trasa na najwyższy szczyt Durmitoru, Bobotov Kuk (2523 m) wraz z drogą powrotną zajmuje ponad 10 godzin i to przy dobrej pogodzie, więc na wyprawy lepiej wziąć namiot, zwłaszcza że nikt nie ma nic przeciwko turystom śpiącym w górach.

Durmitor

2. Inną często wybieraną trasą jest między innymi podejście na Savin Kuk (2313 m około 6,5 godzin z zejściem), przez Medjed – majestatycznie górujący szczyt nad Czarnym Jeziorem (2287 m).

3. Najbardziej popularna trasa spacerowa wiedzie wokół położonego około 3 km od Żablijaka Jeziora Czarnego. Nad brzegiem można spotkać wielu odpoczywających turystów i mieszkańców Żablijaka, jest to bowiem ulubione miejsce na pikniki.

Czarne Jezioro. fot. Vladimir Popovic
Czarne Jezioro. fot. Vladimir Popovic

Przyroda

W parku znajduje się endemiczna fauna i flora. Tereny te porastają gęste bory sosnowe i świerkowe a także buczyny. W Durmitorze znajdziemy też wiele rzadkich gatunków endemicznych roślin. Około 37 z nich rośnie w Rezerwacie Biosfery, sześć innych w parku narodowym. Ogólnie rzecz biorąc, park liczy ponad 1500 gatunków roślin.
Lasy Parku Narodowego stały się domem dla wielu niedźwiedzi brunatnych, wilków szarych, dzików, kotów i kozic. Obecny użytkownik może zobaczyć zwierzęta, które unikają kontaktu z ludźmi. Park ma także około 130 gatunków ptaków, które znajdują się na drzewach lub na niedostępnych skałach krasowych. Drapieżniki są przedstawicielstwa kilku rodzajów orła.

Fauna i flora Durmitoru 🙂
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Park Narodowy Durmitor – Czarnogóra

  1. Pingback: rower

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s