Toskania – Spełnione marzenia


Toskania zadziwia pięknem krajobrazów

Toskania – wspaniała włoska prowincja, łącząca w sobie czar niezliczonych zabytków, zapierających dech w piersiach widoków, dziesiątków urokliwych wysepek. Każdy turysta, bez względu na preferencje, znajdzie tu coś dla siebie – góry, morze, zabytkowe miasta, unikalne rezerwaty, wspaniałą włoską kuchnię, ciepły klimat i to unikalne „coś”, co sprawia, że urlop zapada w pamięć na wiele, wiele lat.

Toskania usiana jest licznymi wzgórzami, z których niektóre wznoszą się na wysokość stu-kilkudziesięciu metrów ponad poziom pozostałych terenów. Pierwotnie zamieszkana przez Etrusków, kraina ta zwana była Etrurią. Słynąca ze swej sztuki, historii i przepięknych krajobrazów tutaj przeszłość harmonijnie łączy się z teraźniejszością. Miasto usadowione na stokach wzgórz, praktycznie w niezmienionej formie od czasów średniowiecza górują nad okolicą.

Winnice na szczytach wzgórz to częsty krajobraz Toskanii
Winnice na szczytach wzgórz to częsty krajobraz Toskanii

Krzywa wieża w Pizie

Krzywa wieża w Pizie

Krzywa Wieża jest jedną z najbardziej znanych budowli na świecie. Znajduje się ona w niewielkim miasteczku w Toskanii. budowlę rozpoczęto 1173 roku, ale dopiero w  1350 roku konstrukcja zyskała ostatnie piętro. Niedługo po jej wybudowaniu wieża zaczęła się odchylać od piony, gdyż została wybudowana na podmokłym, gliniastym gruncie. To tutaj Galileusz przeprowadzał słynne doświadczenie, badając prędkość spadania ciał. Jest to miejsce absolutnie do zobaczenia podczas zwiedzania Toskanii i to nie tylko na jego wielką wartościowość historyczną, ale również na niezwykłe piękno.

Siena

Palazzo Pubblico - druga najwyższa wieża we Włoszech

Miasto, w którym średniowieczne zwyczaje nadal są żywe. Najważniejsze zabytki rozrzucone są wśród wąskich uliczek i alej prowadzących od przypominającego rozłożony wachlarz Piazza del Campo jednego z największy placów średniowiecznej Europy. Mieszkańcy są bardzo przywiązani do swoich rodzinnych contrade, których godła widać wszędzie. Warto zobaczyć katedrę, jedną z największych w całych Włoszech. Zbudowana z zamiarem stworzenia największej świątyni chrześcijaństwa, plany te spełzły na niczym z powodu zarazy z 1348 roku, która zabiła połowę mieszkańców miasta. Wśród skarbów katedry znajdują się arcydzieła Nicoli Pisana, Donatella i Michała Aniała, piękna wzorzysta posadzka oraz cykl fresków Pinturcchia. Oraz Palazzo Pubblico – gotycki ratusz jest drugą pod względem wysokości średniowieczną wieżą we Włoszech.

Elba

Zachodnia część wyspy słynie z piaszczystych plaż

Najsłynniejszym mieszkańcem tej wyspy był Napoleon, cesarz Francji, który po upadku Paryża w 1814 roku został tutaj zesłany. Dziś wyspa znana jest z kurortów. W zachodniej części wyspy są piaszczyste plaże, we wschodniej zaś plaże są kamieniste z wysokimi, urwistymi brzegami. Najlepszym sposobem poznania wyspy jest wycieczka drogą z Marina da starej średniowiecznej wioski Marciana Alta.

Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu aby zwiedzić winnice, który w Toskanii jest naprawdę sporo, pozwala to poczuć ten niesamowity klimat, to ‚coś’ . Zobaczyć słońce zachodzące pośród wzgórz. Weźcie ze sobą spory zapas kart do waszych aparatów bo na pewno wypstrykacie tysiące zdjęć.

Inne ciekawe miejsca to Lukka, Montepluciano, Volterra, Carrara, Arezzo,

Karta Kraju – Włochy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s