Karta kraju – Włochy


Koloseum w Rzymie-symbol imperium/fot.QuimG

Włochy są tak bogate turystycznie, że na pewno nie wystarczy jedna podróż by je poznać. Nie chodzi tylko o zabytki, a tych jest bez liku. Chodzi jeszcze o kuchnię, wino, ludzi, poranną kawę, krajobrazy. Włochy to jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów Europy, zarówno pod względem krajobrazowym, historycznym, jak i kulturowym. But Półwyspu Apenińskiego rozpoznaje na mapie chyba każdy od najmłodszych po tych troszkę starszych. Kształt Włoch określają od północy Alpy i wokół półwyspu morza: Śródziemne, Liguryjskie, Tyrreńskie, Jońskie i Adriatyckie. Prócz Półwyspu Apenińskiego Włochy zajmują szereg okolicznych wysp, wśród nich największe wyspy Morza Śródziemnego – Sycylię i Sardynię.  Włochy wycisnęły silne piętno kulturowe, naukowe, prawne na rozwoju Europy i świata.  Ten kraj  ma to coś, nieuchwytnego ale dającego się odczuć po pierwszym spacerze ulicami Rzymu… kojarzy się ze słońcem, gorącym powietrzem, hałasem cykad, dobrą kuchnią, dobrym winem, spokojem. Włochy to kraj, który odcisnął wielkie piętno na historie całej Europy, również świata. Niegdyś imperium rozciągające się od wysp Brytyjskich po Jordanie dziś zostały tylko ruiny rozsiane po cały kraju przypominające tę świetlaną epokę, będące dla mieszkańców powodem do dumy.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Widok na fontannę di Trevi
Zachód słońca nad Forum Romanum

Rzym, nazwany wiecznym miastem, nazwa ta nawiązuje do wielowiekowej tradycji  i znaczenia tego miasta, które było stolicą kultury zachodu, centrum politycznym i administracyjnym. Miasto ma niepowtarzalny, urzekający klimat. Potężne koloseum, w którym można jeszcze usłyszeć krzyki zmagających się gladiatorów i wiwatujących tłumów. Miejsce, które dla wielu stało się grobem dziś można zwiedzać i podziwiać niezwykłą architekturę. Fontanna di TreviPlac Hiszpański ze schodami Trinita dei Monti, Panteon, Kapitol, Forum Romanum, to niektóre zabytki, które absolutnie trzeba zobaczyć. Najlepszym sposobem na zwiedzanie tego miasta jest spacer. Ciekawych miejsce jest tak dużo, że praktycznie co 50 metrów warto się przy czymś zatrzymać.

Połódniowe Włochy

Zamek "Maschio Angioino" w Neaoplu

Zobaczyć Neapol i umrzeć! Każdy chyba słyszał te słowa.Tak oryginanie brzmiało to powiedzenie, potem zostało przywłaszczone przez Rzym. Neapol kojarzy się oczywiście z mafią i śmieciowym problemem. To miasto położone u stup Wezuwiusza  jest niesamiowicie urokliwe. Na rynkach można poczuć zapach pizzy. Godne największego podziwu są kościoły, zamki, pałace, galerie sztuki. Warto zobaczyć na przykład Palazzo Reale (Pałac Królewski) . Kalabria najbardziej na południe wysunięty włoski region na półwyspie, jeden z regionów o najbogatszej historii, region o niezwykłym dzikim pięknie. Kraina wysokich, surowych gór, lasów, wzgórz, jezior i oczywiście wspaniałego wybrzeża.

Urzekająca Północ

Rejs gondolą w ciasnych uliczkach Wenecji to niezapomniane przeżycie

Wenecja jest zbudowana na 117 małych wyspach i łączy ze sobą 150 kanałów połączonych przez zaskakującą liczbę 409 mostów z których tylko 3 przechodzą przez główny kanał.  Większość przewodników nie poleca za bardzo zgubienia się w którymś ze zwiedzanych miejsc, Wenecja jest zdecydowanie miejscem, które pozwoli nam się bezwiednie zagubić i zapomnieć na cały dzień. I znów najlepszym sposobem na zwiedzanie jest spacer lub słynne gondole, które niestety są jednak bardzo drogie. Niezapomnianych wrażeń dostarcza karnawał wenecki, który zaczyna się w drugi dzień Bożego Narodzenia. Od świtu do nocy po ulicach miasta przechadzają się ludzie w charakterystycznych maskach i kostiumach. Turyn, Florencja, Mediolan na sam dźwięk tych słów odczuwamy całą paletę uczuć wywołana tym co już słyszeliśmy o tych miejscach, a słyszeliśmy na pewno niezliczoną ilość razy. Światowa stolica mody. To tam nieliczni decydują jak będziemy się ubierać w przyszłym sezonie.

W sezonie miejsca turystyczne są dosłownie oblegane często tak zatłoczone że aż nie sposób zrobić dobre zdjęcie bo zawsze ktoś wejdzie nam w kadr. Tak więc najlepszymi porami na odwiedzenie Włoch, ze względu na komfort i pogodę, są okresy od początku kwietnia do końca czerwca oraz od września do października. To jest naprawdę bardzo ciekawy kraj, atrakcji starczyło by na przynajmniej parę wycieczek, szkoda jednak że jest tak drogo.

Kolejne artykuły o kraju półwyspu Apenińskiego w przygotowaniu

Toskania-Spełnione marzenia

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Karta kraju – Włochy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s