Svalbard – Spitsbergen – witajcie w królestwie niedźwiedzi polarnych


Svalbard - witamy w królestwie lodu
Svalbard - witamy w królestwie niedźwiedzi

W głębi wyspy znajdują się parki narodowe, w których żyją niedźwiedzie i wilki. Nad morzem kolonie ptaków gniazdują na klifach. Wyspy Svalbard (Spitsbergen), położone na Morzu Arktycznym 640 km od kontynentu, są niemal w 60% pokryte lodowcami.

Svalbard

Svalbard jest norweską prowincją w Arktyce obejmującą swym zasięgiem archipelag Spitsbergen (którego największą wyspą jest Spitsbergen Zachodni). Znajduje  800 km na północ od Norwegii i 1100 km od Bieguna Północnego. Jest to prawdziwa kraina lodu, ok 60% powierzchni wyspy pokrywa wieczna zmarzlina. Jest to kraina dzika, niemalże bezludna. Na wyspie żyją dziko niedźwiedzie polarne przez za z osady nie wolno wychodzić bez broni palnej, którą każdy turysta może za drobną opłatą wynająć. Dla kogoś kto dość ma wielkich metropolii, hałasu i całego zgiełku cywilizacji jest to dobre miejsce aby trochę ‚odetchnąć’. Spacerując całymi dniami  po wyspie jedynymi żyjącymi istotami jakie spotkamy są fruwające ptaki czasami uda nam się dostrzec lisa polarnego krzątającego się w poszukiwaniu pokarmu a przy większej dozie szczęścia natrafimy na niedźwiedzia polarnego(należy zachować wyjątkową ostrożność gdyż są to niebezpieczne zwierzęta).

Svalbard jest niedaleko Bieguna północnego
Svalbard jest niedaleko Bieguna północnego

Dojazd do Svalbard

Samoloty linii SAS latają regularnie na trasie Oslo / TromsøLongyearbyen 7-9 razy w tygodniu, lot trwa ok. 1,5 godziny.

Hornsundtind 1431 m n.p.m.

Noclegi w Longyearbyen

Kemping przy lotnisku czynny jest od końca czerwca do początku września, doba kosztuje 80 NOK. Doba w schronisku lub hotelu kosztuje od ok. 270 do 2000 NOK. Hotel znajduje się również w Barentsburgu. Ogólnie ceny są dość wysokie – jak to w Norwegii.

Niedźwiedź polarny

Kiedy przyjechać

Najlepszą porą roku do wędrówek jest późna zima, czyli okres od marca do maja (zwany jasną zimą, bo słońce świeci ponownie po nocy polarnej). Warunki są wówczas typowo zimowe, przy czym w maju jest najcieplej i zwykle najmniej wieje. Można wówczas podróżować na nartach, skuterem lub psim zaprzęgiem. Od połowy kwietnia jest już praktycznie jasno przez całą dobę. Latem ciężko jest się poruszać gdyż powierzchnia wiecznej zmarzliny częściowo topnieje.

Dostać się na tą wyspę jest dość ciężko i kosztownie jednakże piękno i urok tej wyspy z nawiązką odpłaci nam wszelki trud!

Norwegia-Kraina wikingów i legend , Oslo-Stolica kraju

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Svalbard – Spitsbergen – witajcie w królestwie niedźwiedzi polarnych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s