Norwegia – kraina Wikingów i legend


Norwegia - kraj Wikingów i legend

Zapraszamy do Norwegii – kraju Wikingów, legend i fiordów.

NORWEGIA. Jedną z najbardziej lukratywnych epok dla tego kraju była era wikingów.  Strach przed tymi nieustraszonymi wojownikami i niezmordowanymi żeglarzami padł na cała Europę. Od wysp brytyjskich po Konstantynopol można było usłyszeć opowieści o niesłychanych, wręcz heroicznych wyczynach tych skandynawskich rybaków. Oczywiście wiele z tych opowieści były po prostu legendami, które miały tyle samo wspólnego z prawdą ile historie o smokach i czarownicach. Człowiek współczesny słysząc je z pewnością uśmiechnął by się z politowaniem, jednakże na ludziach z tamtego okresu robiły one wielkie wrażenie.

Wikingowie

Do faktycznych osiągnięć wikingów możemy zaliczyć dotarcie do Irlandii w 874 roku, odkrycie Grenlandii przez Eryka Rudego w roku 981 odkryli oni również Amerykę i to na długo przed Kolumbię bo już w roku około roku 1000 dotarli do wybrzeży półwyspu Labrador w dzisiejszej Kanadzie. Przemierzali wiele krajów, przez Wołgę dostali się w głąb wielkiej Rosji, dotarli do Morza Czarnego, Kaspijskiego i w wiele innych miejsc.

Norwegia przeszła wiele, czasem bardzo burzliwych zmian, aby stać się tym czym jest dzisiaj-Królestwem Norwegi. Jest to jeden z najbogatszych dziś krajów świata.  Jednakże, co nas bardziej interesuje w tym opisie, krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie!

Wiele z ich historii można poznać odwiedzając Viking Ship Museum w Oslo jak również Museum Lofotr, gdzie można oglądać zrekonstruowaną domenę lokalnego szefa wikingów – jedyny taki jeszcze istniejący-oraz autentyczne stroje.

Fiord Trollstigen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pisząc o legendach nie sposób wspomnieć o trollach! W Norwegi znajduje się miejsce, w którym podobno przy odrobinie szczęścia można spotkać jednego lub nawet całą trollom rodzinkę. Trollstigen, zwana też Drabiną Trolli jest trasa złożona z 11 serpentyn, o której sami mieszkańcy Norwegii mówią jako obowiązkowym punkcie wizyty w ich kraju.

Trasa wystawia na pokuszenie swoim niewysłowionym urokiem nawet najbardziej opornych urlopowiczów. Szokujące jest to, iż nikt się tu nie spieszy. Wynika to z tego, że w tym miejscu chce się zostać i chłonąć otoczenie. Pełno też rowerzystów i motocyklistów. Trasa jest bardzo wąska, nie ma żadnych barierek.To miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, nawet w obawie, iż zza którejś barierki ustawionej na tarasie widokowym, wykradnie się mała, obdarzona długim, pomarszczonym nosem, czteropalczasta istota.

Malownicze pejzaże, poszarpane szczyty górskie nierzadko spowite posępnymi szarymi chmurami, głębokie fiordy, wszystkie te rzeczy sprawiają że Norwegia jest krajem, który absolutnie trzeba zobaczyć!

Zapraszam do lektury kolejnych artykułów, w których poznamy jeszcze wiele innych ciekawych miejsc w tym niezwykłym kraju.

Oslo Stolica Kraju, Svalbard,

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Norwegia – kraina Wikingów i legend

 1. Ciekawy blog, fajnie że ktoś pisze o backpackingu i o niekonwencjonalnym podejściu do podróżowania. Ciekawi mnie czy autor był w Norwegii? Gorąco polecam ten kraj, wrażenia z Lofotów czy Nordkappu niesamowite!

 2. Uważam że taki sposób podróżowania jest najciekawszy i daje najwięcej satysfakcji. Być może znasz jakieś ciekawe miejsca,które polecał być? Jestem otwarty na opcje. Pozdrawiam

  1. Ostatnio miałem okazję usłyszeć obszerną relację z wyprawy do RPA. Backpacking podobno jest tam bardzo popularny, szczególnie w obrębie parków narodowych (jeden z parków ma ponad 300 km długości, więc jest gdzie chodzić). Od siebie na pewno polecam Norwegię, a sam wybieram się w tym roku z plecakiem do USA. Można również jako cel obrać sobie jakiś Rainbow Gathering (tutaj odsyłam do mojego bloga: boatkaa.wordpress.com) czy to w Europie, czy w innej części świata:)

   Btw. czekam na relację z Rumunii, bo słyszałem już kilka fajnych historii z tamtych rejonów i też chciałbym się tam kiedyś wybrać.

   1. To zapowiada się ciekawa wyprawa, chciał bym przeczytać relacje z tej wyprawy do stanów.
    A co do mojej wyprawy do Norwegii to juz prawie wszystko zaplanowane, ciekaw jestem czy uda mi się dojechać na Svalbard.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s