Oslo – stolica kraju fiordów


Oslo

Oslo, stolica Norwegii, położone jest w głębi Oslofjordu, oferuje turystom aktywny wypoczynek. Większość obszaru miasta zajmują lasy, parki i tereny rekreacyjne.

Oslo jest stolicą Norwegi liczącą ponad 500 tyś mieszkańców. Samo miasto zostało założone w roku 1048 a funkcje stolicy pełni od przełomu XIII i XIV wieku, przejmując tę funkcję od Bergen.Od czasu powstania miasto kilkakrotnie zmieniało swoją nazwę. Oslo stało się Christianią, a potem Kristianią. W 1925 roku wrócono do pierwotnej nazw.

Na tyle historii, pozwiedzajmy trochę …

… zacznijmy od zamku Akershus.

Zamek Akershus

Jest to jednocześnie najlepiej zachowany zabytek średniowiecza. Najstarsza jego część  został zbudowana na skalistym wzgórzu nad zatoką ok. 1300 r. przez Hakona V Magnussona.  Forteca w ciągu całej swojej historii była oblegana aż 9 razy ostatni raz w 1716 przez szwedzkiego  Karola XII, jednak nigdy nie została zdobyta. Podczas II wojny światowej, mieściła się tu siedziba władz hitlerowskich. Część fortecy, w której mieścił się magazyn prochu została w późniejszym okresie zamieniona na więzienie, które również można zwiedzać na życzenie. Twierdza Akershus jest co prawda otwarta codziennie od 6.00 do 21.00, ale zwiedzać ją można tylko od połowy kwietnia do końca października, codziennie od 10 – 16 (od maja do połowy września tylko w dni powszednie), a w niedziele zawsze od 12.30 do 16. Wstęp kosztuje 70 koron za bilet normalny i 50 za ulgowy.

Oslo Radhus

Oslo Radhus

Ratusz z dwoma bliźniaczymi wieżami został wybudowany w latach 1933-1950, jako upamiętnienie 900 rocznicy powstania miasta. Obecnie jest siedzibą politycznych władz Oslo. Do budynku z czerwonej cegły prowadzi wejście otoczone drewnianymi rzeźbami przedstawiającymi sceny z mitologii nordyckiej. Wnętrze budowli ozdobione jest freskami i malowidłami wybitnych norweskich artystów. Co roku w ratuszu wręczana jest pokojowa Nagroda Nobla.

OSLO – SKANSEN 

Opisywany w przewodnikach jako mało atrakcyjny, na wielu robi jednak nie małe wrażenie. Zgromadzono w nim eksponaty zarówno ze wsi jak i miast norweskich, pochodzących generalnie z okresu XVII – XIX wieku, choć najstarszy obiekt pochodzi z końca wieku XIII. W skansenie interesujące jest również to, że warsztaty pracują, po zagrodach wiejskich biegają kury, kaczki, pasą się krowy.Słowem wszystko jest zaaranżowane na wzór wioski z XVII wieku.Z ciekawszych budynków należy wymienić kościół Stavkirke przeniesiony z doliny Valdres.

Skansen

Światowej sławy skocznia narciarska Holmenkollen

 

Skocznia narciarska Holmenkollen

 

Znajdująca się tu ponad 100-letnia skocznia Holmenkollbakken była narodowym pomnikiem i jedną z największych atrakcji turystycznych: ponad milion osób każdego roku przebywało krótką drogę z centrum Oslo, aby ją zobaczyć.

Frogner Park

Frogner Park
Frogner Park

Frogner Park jest największy parkiem w mieście, znajdującym się w dzielnicy Majorstuen, na północny zachód od centrum. Rzędy drzew, szerokie trawniki, sadzawki, strumienie umożliwiają doskonały wypoczynek mieszańcom Oslo. Główną atrakcją tego miejsca jest Vigeland Park, w którym znajduje się ok. 200 monumentalnych rzeźb autorstwa Gustawa Vigelanda, norweskiego artysty, i jego uczniów. Posągi nagich, ludzi wykonanych z brązu i kamienia, przedstawiają różnego rodzaju emocje jakich doznaje człowiek w ciągu swojego życia. Na najwyższym parkowym wzgórzu znajduje się monolityczna kolumna z granitu, która przedstawia masę splecionych ze sobą ciał ludzkich. Na stopniach wokół kolumny stoją rzędy kamiennych figur.

Inne miejsca godne zobaczenia w Oslo to Viking Museum, Muzeum Historii Naturalnej i Ogrody Botaniczne, Statek Fram,Oslo Domkirke.

Życzę wszystkim przyjemnego zwiedzania tego uroczego miasta.

Norwegia-Kraina wikingów i legend , Svalbard

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Oslo – stolica kraju fiordów

  1. Pingback: Anonim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s