Magiczna warownia Biertan. Rumunia.


Biertan, Rumunia

Biertan (niem. Birthälm, węg. Berethalom) to malownicza miejscowość leżąca w Rumunii w pełnym tajemnic Siedmiogrodzie. Znana jest głównie ze znajdującego się w niej jednego z charakterystycznych dla tego regionu kościoła warownego, najbardziej znanego i okazałego.

Historia kościoła warownego.

Pierwsze wzmianki na temat kościoła, stojącego na wzgórzu ponad wsią Biertan, pochodzą z początku XV w. Dzisiejszy kształt warownia otrzymała ma początku XVI w., gdy dokonano jego przebudowy. Powstał wówczas gotycki, trójnawowy kościół halowy o gwiaździstym sklepieniu wspartym na ośmiobocznych filarach.

Gotycki zamek w Hunedoarze

W XV w. rozpoczęto również wznoszenie potężnych fortyfikacji, stopniowo poszerzanych do XVII w. – w tym czasie zbudowano wokół kościoła aż trzy pierścienie murów obronnych. Takie potężne umocnienia przyczyniły się do tego że warownia nigdy nie została zdobyta przez najeźdźców – Węgrów a zwłaszcza często zapuszczających się w te regiony Turków.

Widok na warownię Biertan

W XVI w., gdy większość mieszkańców wsi przeszła na protestantyzm, również i kościół oddano duchownym protestanckim. Jedną z baszt założenia obronnego zachowano jednak dla tych mieszkańców, którzy pozostali przy katolicyzmie . Świadczy to o wielkiej tolerancji panującej wtedy w Biertanie.Obecnie miejscowość – niegdyś należącą do Siedmiogrodzkich Sasów – zamieszkują Rumuni i Cyganie.

Wesoły Cmentarz w Rumunii

Dzięki temu kościołowi, oraz dzięki zachowanemu od stuleci zabudowie wsi, od 1993 r. Biertan znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 1999 r. dołączono do Biertan sześć kolejnych wsi:

  • Câlnic (Kelling – Kelnek)
  • Dârjiu (Székelyderzs)
  • Prejmer (Tartlau – Prázsmár)
  • Saschiz (Keisd – Szászkézd)
  • Valea Viilor (Wurmloch – Nagybaromlak)
  • Viscri (Weißkirch – Szászfehéregyháza)

Ciekawostki

Ciekawostką jest Baszta Rozwodników. Stworzono w niej miejsce pojednania i „ostatniej szansy” dla zwaśnionych i zamierzających rozwieść się małżonków. Miejscowa społeczność podobno stosowała wobec nich metodę drakońską, ale skuteczną. Umieszczano ich na pewien czas wspólnie w jednym pomieszczeniu na dole tej wieży. Z jednym łóżkiem, stołem, talerzem i parą sztućców. W rezultacie w księgach parafialnych odnotowano w ciągu 300 lat tylko jeden rozwód. Chociaż złośliwi pytają, czy nie dlatego, że może przynajmniej część tak potraktowanych pozabijała się wzajemnie wcześniej. Ale nie ma na to żadnych dowodów.

Wypas owiec nad Biertan

Osobiście polecam ****** gwiazdkowy nocleg w namiocie na pobliskim wzgórzu, z którego można podziwiać widok na wioskę. Szczególne wrażenie robi moment zachodu słońca i panujący w tym czasie magiczny ruch w wiosce …

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s