Kanion i most na rzece Tara. Czarnogóra.


Kanion Tary, Czarnogóra

Rzeka Tara płynie w Czarnogórze na obszarze parku narodowego Durmitor. Swoim biegiem od wieków tworzy kanion pośród wysokich gór.

Jest to najgłębszy kanion w Europie i prawdopodobnie drugi po Colorado – sięga do 1300 m głębokości !!! Rzeka jest bardzo dzika i rwąca. Lokalne firmy postanowiły ten fakt wykorzystać, i oferują turystom rafting na rzece ( koszt ok 70 Euro ).

Na tej rzece, w tym kanionie, zbudowano także jeden z najbardziej imponujących mostów w tej części świata. Most Đurđevića Tara.

Most na rzece Tara

Wybudowany przed II Wojną Światową betonowy Most Đurđevića do dziś zachwyca wielkimi łukami przecinającymi wpoprzek Kanion Tary. W owym czasie, most należał do największych tego typu konstrukcji w Europie. Ma długość 365 metrów, a jego wysokość ponad nurtem rzeki sięga 172 m, a rozpiętość największego łuku 116 m. Choć powstał zaledwie kilkadziesiąt lat temu, zdążył zdobyć sporą sławę.Wystąpił nawet w filmie „Komandosi z Navarony” z 1978 roku.

W historię mostu wplecione są tragiczne losy jednego z konstruktorów, inżyniera Lazara Jaukovića.

W 1942 r., dwa lata po ukończeniu budowy, w rejon mostu dotarły siły włoskie. Aby uniemożliwić dalszy marsz wojskom okupacyjnym, Lazar Jauković dokonał wysadzenia centralnego łuku, odcinając w ten sposób jedyną przeprawę przez Kanion Tary. Jauković swój czyn przypłacił życiem. Został pojmany i stracony na wybudowanym i następnie wysadzonym przez siebie moście.

2 odpowiedzi na „Kanion i most na rzece Tara. Czarnogóra.

  1. […] metrów. Na terenie parku zawieszony jest również jeden z najwyższych mostów Europy – Most Đurđevića Tara, którego historię opisywaliśmy niedawno. Popularną rozrywką w regionie jest rafting na rzece Tara. Spływy organizują liczne biura […]

  2. Bardzo piękne widoki w kanionie rzeki Tary,a sam most też robi bardzo wielkie wrażenie.Jest to miejsce godne obejrzenia

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

%d bloggers like this: