Wydarzenie dekady w Krakowie okiem internautów


Kraków, Sukiennice

Za najważniejsze wydarzenie minionej dekady w Krakowie internauci uznali otwarcie muzeum w podziemiach Rynku Głównego. W sondzie przeprowadzonej na stronie internetowej magistratu wzięło udział ponad 6,5 tys. osób.

Na muzeum w podziemiach Rynku Głównego zagłosowało 30,85 proc. osób.
Drugie miejsce zajęły koncerty z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” (22,53 proc. głosów) a trzecie – żałoba po śmierci Jana Pawła II. Za tym wydarzeniem głosowało 10,93 proc. internautów.
Na kolejnych miejscach znalazły się: pogrzeb pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu, przebudowa płyty Rynku Głównego i ulic w ścisłym centrum miasta, przebudowa stadionów piłkarskich w Krakowie, Festiwal Sacrum Profanum, budowa Pawilonu Wyspiańskiego, budowa Centrum Rozwoju Com-Com Zone i zagospodarowanie Plant krakowskich.

Zwycięski szlak turystyczny w podziemiach Rynku Głównego „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” został otwarty we wrześniu zeszłego roku.

Podziemna ekspozycja, będąca w istocie parkiem archeologicznym, ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie, wraz z jego ponad 800-letnią tradycją handlu i rzemiosła. Prezentuje odnalezione przez archeologów pozostałości wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego, wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami miejskiej infrastruktury.

Na ekspozycji zgromadzono ok. 700 najciekawszych przedmiotów codziennego użytku, wybranych spośród kilku tysięcy znalezionych podczas badań pod Rynkiem. Dla ponad 500 eksponatów stworzono ich animowane odwzorowania w technologii 3D; po obejrzeniu oryginału będzie więc można przybliżyć na ekranie dotykowym komputerową kopię przedmiotu i zobaczyć go w trójwymiarze. Przy tworzeniu ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, służące do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa.

Kraków, plan muzeum w podziemiach

Podziemne muzeum powstało w efekcie badań archeologicznych, które rozpoczęły się w 2005 r. na krakowskim Rynku, w związku z wymianą jego nawierzchni. Archeolodzy przebadali wówczas ok. 22 arów w otoczeniu Sukiennic, czyli ok. 5 proc. całej powierzchni Rynku.

W ciągu ostatnich pięciu lat na badania archeologiczne, remont podziemi Rynku i urządzenie tam ekspozycji wydano ok. 52 mln zł, z czego 16 mln zł to wsparcie zewnętrzne z funduszy UE i rządu.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Wydarzenie dekady w Krakowie okiem internautów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s