Kogo lubią Polacy? Ranking CBOS


Praga, Czechy

Czesi i Słowacy darzeni są w Polsce największą sympatią – wynika z sondażu przekazanego we wtorek PAP przez CBOS. Według badania niechęć przeważa w stosunku do Rumunów, Arabów i Romów.

CBOS zwraca uwagę, że w porównaniu z badaniem sprzed roku tylko nieznacznie zmieniło się nastawienie badanych do Rosjan. W świetle katastrofy smoleńskiej ośrodek uznaje taki wynik za „zastanawiający”. W 2011 roku sympatię do Rosjan deklarowało 32 proc. ankietowanych, a rok wcześniej – 34 proc. Natomiast niechęć wobec naszych wschodnich sąsiadów w tym roku odczuwało 34 proc. respondentów, zaś w ubiegłym – 31 proc.

Czechów lubi 51 proc. badanych przez CBOS, a nie lubi – 12 proc. Słowaków darzy sympatią 49 proc. respondentów, nie lubi ich – 11 proc.

Na dalszych miejscach w rankingu lubianych narodów plasują się: Hiszpanie i Włosi – po 47 proc. deklaracji sympatii oraz odpowiednio 9 i 13 proc. niechęci; Węgrzy – lubi ich 46 proc., przeciwnego zdania jest 12 proc.; Francuzi i Holendrzy – darzy ich sympatią po 45 proc. badanych, a niechęcią – odpowiednio – 14 i 11 proc.

Nieco mniej ankietowani przez CBOS lubią Anglików – 44 proc. sympatii i 16 proc. niechęci; Amerykanów – 43 proc. badanych ich lubi, a 19 proc. – przeciwnie; Greków – 43 proc. sympatii oraz 14 proc. niechęci.

W stosunku do Niemców sympatię odczuwa 38 proc. respondentów, ale niechęć już 27 proc. badanych.

Nieznacznie częściej sympatia przeważała nad niechęcią w stosunku do Białorusinów i Chińczyków – po 31 proc. sympatii; Wietnamczyków (30 proc.); Ormian oraz Serbów – po 28 proc.

Wobec Żydów pada tyle samo deklaracji sympatii co niechęci – po 31 proc.

Niechęć przeważa natomiast nad sympatią w stosunku do: Rumunów – lubi ich 24 proc. respondentów, a nie lubi – 40 proc.; Arabów – odpowiednio 23 i 42 proc. oraz Romów – sympatię do nich odczuwa 22 proc. badanych, a niechęć – 49 proc.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 5-12 stycznia 2011 roku na 989-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s