Gotycki zamek w Hunedoarze


Zamek w Hunedoarze, Rumunia

Nie wiadomo dlaczego, ale turyści pędzący przez Rumunię w stronę Braszowa, Sibina lub Timiszoary, bardzo często omijają miejscowość o nazwie Hunedoara. Nie wiedzą co tracą.

Ruch turystyczny mały. A dziwne bo w Hunedoarze znajduje się gotycki zamek Jana Hunyadyego – węgierskiego bohatera narodowego. Zamek nie byle jaki – jeden z najpiękniejszych, największych zamków nie tylko w Transylwanii, ale i w całej Rumunii.

Co ciekawe zamek w Hunedoarze był ufortyfikowaną rezydencją królewską i nigdy nie spełniał funkcji militarnych. Wybudowany w XV wieku, jest jednym z najlepszych przykładów gotyckiej architektury obronnej na obszarze historycznych Węgier.

Z zamkiem – jak to z zamkami bywa – związana jest pewna legenda:

Pomiędzy wewnętrznym a zewnętrznym pierścieniem murów obronnych znajduje się studnia. Wedle legendy studnię wykopali trzej tureccy więźniowie, którym Jan Hunyady obiecał darowanie wolności po ukończeniu prac. Więźniowie pracowali przez 15 lat, znajdując wodę na głębokości 28 metrów. W międzyczasie Jan zmarł, a jego żona Elżbieta nie dotrzymała słowa danego przez męża. Na boku studni więźniowie umieścili następujący napis: Macie wodę, ale nie macie serca.

W rzeczywistości napis na studni został odczytany przez Mihaila Guboglu: Tu kopał, Hassan, więzień giaurów w fortecy koło kościoła. Inskrypcję datuje się na XV w. Obecnie, napis znajduje się na jednym z filarów w kaplicy zamkowej.

Podczas podróży przez Rumunię warto zjechać z głównej trasy prowadzącej do Transylwanii i poświecić kilka godzin na zwiedzenie tej potężnej budowli. Puki co zamek można zwiedzać w kameralnym gronie, z dala od turystycznego zgiełku – i może niech tak zostanie!

PS. Poza zamkiem, to przemysłowe miasto nic ciekawego nie oferuje. No może poza ciekawymi „socjalistycznymi” freskami na ścianie dworca głównego.

Hunedoara, freski na stacji kolejowej
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s