Spacer po Krakowie ( cz.4 ) Wieża Koscioła Mariackiego


Rynek, Wieża K.Mariackiego

Dochodząc do krakowskiego Rynku, nie sposób nie zauważyć Kościół Mariacki. Położony jest na jego północno-wschodnim narożniku, na Placu Mariackim.

Najbardziej charakterystycznym elementem Kościoła są dwie wieże.

Wieża wyższa, zwana Hejnalicą, ma 82 metrów wysokości. Z wieży, z wysokości 54 metrów, grany jest co godzinę Hejnał Mariacki. Jest on jednym z symboli Krakowa. Sama tradycja hejnału mariackiego liczy siedemset lat. O tym, dlaczego melodia hejnału nagle urywa się, jakby była nie zagrana do końca, głosi legenda o tatarskiej strzale która trafiła hejnalistę w trakcie grania.

Wieża niższa, o wysokości 69 metrów, przeznaczona jest na dzwonnicę kościelną. Z obiema wieżami związana jest inna z krakowskich legend : Za panowania Bolesława Wstydliwego (1243-1279) postanowiono do korpusu kościoła stojącego na krakowskim Rynku Głównym dobudować dwie wieże. Zadania tego podjęli się dwaj bracia. Kiedy starszy z nich zorientował się, że jego wieża jest znacznie niższa, z zawiści zamordował brata – budowę zaś przerwano.

Spacer po Krakowie (cz.3)

Jakkolwiek by nie było, z wyższej wieży z wysokości 54 metrów można podziwiać panoramę Krakowa na Rynek, Stare Miasto i Wawel. Zwiedzanie Wieży Mariackiej możliwe jest od 1 maja do 30 września w każdy wtorek, czwartek i sobotę w godzinach 9.00-11.30 i 13.00-17.30.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s